Američki Zavod za statistiku rada u svom nedavnom izvještaju nabrojao je i niz poslova za koje ne treba fakultetska diploma, a očekuje se da će za njima biti velika potražnja u narednih deset godina. Iako se radi o SAD, riječ je o globalnim trendovima koji će sigurno dotaći i evropsko, pa i naše tržište rada.
Statistički izvještaj analizirao je CNBC te navodi da su troškovi studiranja na američkim univerzitetima u posljednjih deset godina porasli za 25 posto. Trenutno mladi Amerikanci duguju više od 1,73 biliona dolara studentskih kredita.
Stoga je razumljivo to zašto su atraktivni poslovi za koje nije potrebno studirati četiri ili više godina, već je dovoljno završiti visoku školu ili neki bolji tečaj.
Trenutno su vidljiva tri osnovna trenda što pojedina zanimanja čine sve traženijima, a to su: povećana potražnja za obnovljivim izvorima energije, starenje stanovništva i bum industrije zdravlja uslijed pandemije koronavirusa.
Predviđanja su, piše CNBC, da će servisni tehničar vjetroturbina i instalater solarnih fotonaponskih jedinica biti u vrhu najtraženijih poslova u narednoj deceniji.
Isto tako, kako sve više baby boom generacije (obuhvata rođene između 1945. i 1964.) odlazi u penziju, raste potreba za pomoćnicima za kućnu i ličnu njegu, onih koji pomažu u rutinskim zdravstvenim poslovima poput kupanja i hranjenja. Naučne analize pokazuju da će troškovi zdravstvene zaštite za ovu grupu biti izrazito visoki jer ova generacija živi dulje, a ima veće stope pretilosti, dijabetesa, visokog holesterola i hipertenzije.
Pandemija koronavirusa natjerala je ljude da sve više ulažu u zdravlje i obrazovanje kod kuće, što je dovelo do povećane potražnje za terapeutima i nastavnicima. Očekuje se da će se taj trend i nastaviti.
Prema izvještaju američkog Zavoda za statistiku rada, u narednoj deceniji bit će velika potražnja i za stručnjacima za šumske požare i njihovu prevenciju te CNC programerima.