Od djetinjstva svi imaju ustaljene svakodnevne navike tjelesne higijene, ali ponekad niste možda svjesni da neke stvari rade pogrešno. Čak i jednostavno pranje zuba možda radite krivo.
8 savjeta koji mogu popraviti higijensku rutinu za vaše opće dobro
Nošenje dnevnog uloška cijeli dan
Stručnjaci ne preporučuju nošenje uložaka tokom cijelog dana. Treba ih mijenjati svakih 3-5 sati. Osim toga, menstrualne uloške treba mijenjati svaka 4 sata, a ponekad je bolje mijenjati ih svaka 2 sata. Za menstrualne čašice preporučeno vrijeme nošenja je 4-6 sati.
Korištenje štapića ili oštrih predmeta za čišćenje ušiju
Doktori preporučuju da budete pažljiviji s ušima i prestanete ih čistiti štapićima. Nemojte ih čistiti s ničim manjim od krpice na prstu. Studije također ne preporučuju korištenje ostalih pomagala za uši jer nisu učinkoviti i mogu čak uzrokovati povrede.
Svakodnevni piling kože
Nova koža se obnavlja svakih 6 sedmica, a agresivni piling zapravo dovodi do suhe i nadražene kože. Korištenje spužvice pod tušem zapravo je mehanički piling. Držite se spužve samo dva puta sedmično.
Mijenjanje uložaka za obuću rjeđe od jednom godišnje
Bolje je zamijeniti uloške između 6-12 mjeseci uz redovnu upotrebu. Prije svega, stari ulošci prestaju podržavati vaš luk stopala. Drugo, počinju loše mirisati zbog bakterija. Također, nije zdravo nositi cipele bez čarapa.
Ne ribanju pazuha
Stručnjaci kažu da je i pazusima potreban piling, pogotovo ako se brijete. Koristite spužvicu za nanošenje pilinga za tijelo, ali budite nježni. Ako vam je koža ispod pazuha osjetljiva, koristite sredstvo za čišćenje lica. Napravite im piling dva puta sedmično.
Korištenje antibakterijskog sapuna na licu
Jače ne znači bolje, zdravije je izbjegavati sredstva za čišćenje koja čine kožu suhom i nadraženom. Stoga izbjegavajte jake sapune, uključujući antibakterijske. Sastojci u takvim sapunima skidaju s kože hidratantna ulja.
Svakodnevno korištenje antibakterijskog sapuna za ruke
Bolje je preskočiti korištenje antibakterijskog sapuna za ruke svaki dan. Nije dokazano da su sastojci sigurni za svakodnevnu upotrebu i tokom dužeg vremenskog perioda. Također, nema dokaza da je obični sapun manje učinkovit.
Korištenje pritiska dok perete zube
Studija je pokazala da primjena više od laganog pritiska na zube ili pranje duže od 2 minute ne čini ih čistijima. Štoviše, može povećati rizik od oralnih zdravstvenih problema, donosi Bright Side.