Osnivač WikiLeaksa Julian Assange uskoro bi mogao biti izručen iz Ujedinjenog Kraljevstva u Sjedinjene Države gdje se suočava sa 17 optužbi prema Zakonu o špijunaži i potencijalnom zatvorskom kaznom od 175 godina.
Britanska ministrica unutarnjih poslova Priti Patel odobrila je Assangeovo izručenje u petak nakon presude Vrhovnog suda zemlje u martu u kojoj se navodi da bi se njegova ekstradicija mogla nastaviti. Britanski su sudovi ranije blokirali napore za izručenje Assangea, a sudac je u januaru 2021. zaključio da bi to bilo "opresivno" zbog njegovog mentalnog zdravlja i da bi ga moglo navesti da si oduzme život.
Nakon presude Vrhovnog suda, Westminsterski magistratski sud u Londonu naredio je njegovo izručenje u aprilu i poslao predmet Patelu na konačno odobrenje. Assange sada ima 14 dana za žalbu na Patelovu odluku, a WikiLeaks je rekao da će uložiti žalbu. Suočen je sa 17 optužbi za špijunažu i jednom optužbom za zloupotrebu računara.
Tužitelji tvrde da je Assange protuzakonito pomogao bivšoj obavještajnoj analitičarki američke vojske Chelsea Manning da ukrade hiljade povjerljivih diplomatskih depeša i vojnih dosjea, koje je WikiLeaks objavio 2010. Assange je 2006. osnovao stranicu za "zviždanje".
SAD je rekao da je objavljivanje tih dokumenata ugrozilo živote. Vlasti su također primijetile da će svaka kazna vjerovatno biti znatno manja od 175 godina koliko su Assangeovi odvjetnici sugerirali da bi mogao dobiti.
Dokumenti o kojima je riječ odnosili su se na ratove u Iraku i Afganistanu i otkrivali su da su SAD ubile stotine civila u Afganistanu u dosad neotkrivenim incidentima. Dosjei koji su procurili također su pokazali da su iračke snage ubile 66.000 civila i da su zatvorenici bili mučeni, piše Newsweek.
Assange je uvijek poricao bilo kakve prekršaje, a njegove pristaše pozivale su na njegovo oslobađanje, tvrdeći da su njegovi postupci bili novinarski i u javnom interesu. Njegova supruga Stella Assange ponovila je taj stav u petak, rekavši da je to "samo početak nove pravne bitke".
Julian nije učinio ništa loše, rekla je. "Nije počinio nikakav zločin i nije kriminalac. On je novinar i izdavač i kažnjen je što je radio svoj posao."
U novembru 2010. vlasti u Švedskoj zatražile su Assangeovo izručenje zbog optužbi za silovanje, što je on negirao. Britanske su ga vlasti pritvorile u decembru na temelju evropskog naloga, a sud je naredio njegovo izručenje u februaru 2011.
Assange se žalio na tu odluku, ali kada je njegovu žalbu odbio Vrhovni sud u junu 2012., sklonio se u ambasadu Ekvadora u Londonu, gdje je ostao sedam godina dok mu zemlja nije oduzela status azilanta. Nakon uklanjanja iz ambasade 2019., Assange je zatvoren zbog kršenja garancija. Te je godine Ministarstvo pravosuđa SAD-a zatražilo njegovo izručenje, koje je donedavno bilo blokirano od strane sudova.
Švedske vlasti odustale su od istrage o Assangeu 2019. godine, tvrdeći da dokazi nisu dovoljno jaki za podizanje optužbi i navodeći protok vremena.