revolucionarno istraživanje

Ovo je genijalno: Umjesto da laje ili grebe po vratima, pas vam može reći šta želi

Foto: Freepik

Psi su sposobni sastavljati kombinacije od dvije riječi kada koriste zvučnu ploču za komunikaciju s ljudima, pokazalo je revolucionarno istraživanje.

U posljednjih nekoliko godina, hiljade pasa obučeno je da koriste zvučne ploče s dugmadima koje, kad se pritisnu, proizvode ljudske riječi ili fraze. Neki su, čak, postali senzacije na društvenim mrežama, poput shepadoodle Bunny.

Prečesto da bi bili rezultat slučajnosti

No, naučnici još nisu bili sigurni jesu li ti psi koji "govore" tipke pritiskali nasumično ili namjerno.

Sada je nova analiza otkrila da se takvo ponašanje pasa ne može objasniti nasumičnim pritiskom te da se određene kombinacije s dva dugmeta prečesto čine rezultatom slučajnosti, stoji u studiji.

Istraživači su otkrili da su najčešće korišteni oni povezani s osnovnim potrebama pasa, kao što su "vani", "poslastica", "igra" i "nužda". Kombinacije poput "vani" + "nužda" ili "hrana" + "voda", također su se pojavljivale prečesto da bi bile slučajne, a korištene su na smislene načine.

Istraživači su još identificirali razlike između ponašanja pasa pri pritiskanju dugmeta i ponašanja njihovih vlasnika.

Na primjer, tipke poput "Volim te" psi su pritiskali mnogo rjeđe nego njihovi vlasnici, što sugerira da psi ne oponašaju pritiske svojih vlasnika. No, to je, ujedno, i loša vijest za vlasnike koji vjeruju da su osjećaji potpune odanosti obostrani.

Studija, koja je objavljena u časopisu Scientific Reports, pruža snažne dokaze da psi koriste zvučne ploče za namjerno prenošenje smislenih poruka ljudima te je revolucionarno otkriće u istraživanju koje je u toku.

Foto: Freepik

"Ovo je prva naučna studija koja analizira kako psi zapravo koriste zvučne ploče. Otkrića govore da psi namjerno pritišću dugmad kako bi izrazili svoje želje i potrebe, a ne samo da oponašaju svoje vlasnike", rekao je voditelj studije Federico Rossano.

"Kada psi kombiniraju dva dugmeta, ti nizovi nisu nasumični, već se čini da odražavaju specifične zahtjeve", dodao je.

Rossano je predvodio tim istraživača iz UC San Diego Comparative Cognition Laba koji su analizirali podatke iz više od 260.000 pritisaka dugmadi, od kojih su 195.000 izvršila 152 psa tokom 21 mjeseca.

Zvučne ploče mogle bi omogućiti precizniju komunikaciju

Istraživači su koristili podatke prikupljene mobilnom aplikacijom FluentPet, koju vlasnici koriste za bilježenje pritisaka tipki svojih ljubimaca u stvarnom vremenu.

Koristeći napredne statističke tehnike, uključujući računalne simulacije, istraživači su analizirali podatke kako bi utvrdili jesu li kombinacije pritiska gumba nasumične, imitativne ili uistinu namjerne i smislene.

Zaključci koje su izveli Rossano i njegov tim potvrđuju vrijednost zvučnih ploča za pomoć vlasnicima da bolje razumiju potrebe svojih ljubimaca.

"Iako psi već komuniciraju neke od ovih potreba, zvučne ploče mogle bi omogućiti precizniju komunikaciju. Umjesto da laje ili grebe po vratima, pas vam može reći tačno šta želi, čak i kombinirajući pojmove poput 'vani' i 'park' ili 'plaža'", rekao je Rossano.

Otkrića njegovog tima zahtijevaju daljnja istraživanja, piše Daily Mail.