Kad je tajlandski kralj Maha Vajiralongkorn stupio na prijestolje nakon očeve smrti 2019., postao je najbogatiji monarh na svijetu s procijenjenom neto imovinom od 43 milijarde dolara.
Prikladno, njegovo ime znači "ukrašen draguljima ili munjama".
Njegov život do tog trenutka već je bio život privilegija. Kralj Vajiralongkorn je pohađao privatnu školu nakon koje je uslijedila vojna obuka gdje je između ostalog naučio upravljati civilnim i vojnim avionima.
Proglašen je prestolonasljednikom 1972., usprkos određenoj nelagodi oko njegove sposobnosti za tu ulogu. Kružile su glasine o kockanju, ilegalnim poslovima i vezama s nekoliko žena (njegova vlastita majka, kraljica Sirikit, opisala ga je kao "Don Juana"). Vajiralongkorn je kasnije u intervjuu s tajlandskim novinarima odbacio nagađanja o svojoj umiješanosti u kriminalne poslove.
Prije krunidbe, kralj Vajiralongkorn se ženio tri puta i imao sedmero djece.
Romantični rollercoaster
Njegov prvi brak bio je s njegovom sestričnom, princezom Soamsawali 1977., a sljedeće su godine dobili kćerku. Međutim, Vajiralongkorn se namjerio negdje drugdje.
Ušao je u romantičnu vezu s glumicom po imenu Yuvadhida, s kojom je dobio petero djece između 1979. i 1987. Vjenčali su se 1994., ali samo dvije godine kasnije Vajiralongkorn je osudio i odrekao se nje i njihova četiri sina.
Vajiralongkornov treći brak bio je s dvorskom damom Srirasmi 2001. i dobili su sina 2005., ali nešto manje od decenije kasnije, zajednica je pošla po zlu, piše Hello!.
Godine 2014. Srirasmi je oduzeta kraljevska titula, a njeni roditelji i sedam drugih članova porodice uhapšeni su zbog "lese majeste" (klevete šefa države). Optužba je navela da su zloupotrijebili svoje veze s prestolonasljednikom.
Njeni su roditelji priznali optužbe te su osuđeni na dvije i po godine zatvora, dok su njezina braća osuđena na pet i po godina iza rešetaka.
Srirasmijev i Vajiralongkornov sin, princ Dipangkorn Rasmijoti, vjerovatni je nasljednik tajlandskog prijestolja jer niko od njegove polubraće nema titule, a princeza Bajrakitiyabha, kraljeva najstarija kćerka, kolabirala je i već je tri godine u komi, zbog čega je malo vjerovatno da će je njezin otac izabrati za nasljednicu. Princ Dipangkorn odrastao je između Tajlanda i Njemačke, ali daleko od društva svoje majke.
Iako Srirasmi nije viđena u javnosti mnogo godina, izvještaji govore da je postala maechi, 'poštovana majka', budistički ekvivalent časne sestre. Također je objavljeno da bivša princeza živi u ekvivalentu kućnog pritvora, ali to nije javno potvrđeno.
Skandal u tajlandskoj monarhiji nije tu završio, jer je iduće godine gatara koja je bila blisko povezana s Vajiralongkornom uhapšena i ubrzo umrla. Nadalje, Vajiralongkornovom osobnom tjelohranitelju oduzet je čin zbog "nepoštivanja kraljevskih zapovijedi" i "prijetnje monarhiji slijedeći vlastite interese", te je od tada nestao i smatra se mrtvim.
Vremena su se promijenila kada je Vajiralongkornov otac, kralj Bhumibol Adulyadej, umro u oktobru 2016. Iznimno popularni kralj Bhumibol iza sebe je ostavio trajno naslijeđe nakon sedam desetljeća vladanja, što ga čini jednim od monarha s najdužim stažem na svijetu.
Četvrta sreća
Nedugo prije svoje krunidbe procijenjene na 30 miliona dolara u maju 2019., Vajiralongkorn je oženio Suthidu, bivšu stjuardesu Thai Airwaysa koja je kasnije obnašala dužnost oficira Kraljevske kućne garde, s činom general-pukovnika.
Iako je njihov brak izdržao, uz najnovije javno viđenje na ceremoniji u decembru 2024., kralj Vajiralongkorn prekinuo je dugogodišnju monogamnu tradiciju kada je imenovao kraljevsku suprugu, prvu u više od jednog stoljeća, samo dva mjeseca prije kraljevskog vjenčanja.
Njegova supruga Sineenat Wongvajirapakdi kvalificirana je za pilota, medicinsku sestru i tjelohranitelja, te ima čin general bojnice, iako su joj titule nakratko oduzete 2019. zbog 'ambicije' i pokušaja da se 'uzdigne u isti status kao kraljica'.
Više nije viđena u javnosti sve do 2020. kada su joj vraćeni čin i položaj.
Tajlandski monarh se rijetko viđa u javnosti
Vajiralongkorn je promaknuo svog kućnog ljubimca pudlu Fu-Fua u čin glavnog maršala zrakoplovstva, koji je dobio četverodnevni sprovod i budističke obrede kada je umro 2016. Voli sportske automobile i vožnju biciklom te je zatvorio ulice Bangkoka za biciklističku utrku dugu 24 milje, u kojoj je i sam učestvovao.
Uprkos tome, tajlandski monarh se rijetko viđa u javnosti. Koristeći svoje letačke kvalifikacije, kralj Vajiralongkorn upravlja vlastitim Boeingom 737, a svoje vrijeme provodi između Tajlanda i Njemačke, gdje ima drugi dom.
Kada je u Njemačkoj, kralj živi u vili vrijednoj 13 miliona dolara (11,6 miliona funti) na jezeru Starnberg u Münchenu, s kraljicom i princem Dipangkornom, njegovim sinom iz prethodnog braka.
Izazvao je rijetko javno negodovanje protiv monarhije tokom pandemije koronavirusa kada su kralj i njegova pratnja dobili posebno dopuštenje da preuzmu Grand Hotel Sonnenbichl, spa hotel s četiri zvjezdice u Bavarskoj, uprkos pravilima karantina.
Lokalni njemački mediji izvijestili su da je grupa uključivala "harem" od 20 konkubina, a 119 ljudi je poslano nazad u Tajland kada se mislilo da su zaraženi Covidom.
Rastuće nezadovoljstvo
Nakon kraljeve odsutnosti s Tajlanda, #whydoweneedaking? bio je u trendingu na X-u, nekadašnjem Twitteru, nakon što je inozemni tajlandski aktivist tweetao o toj vijesti. Hashtag je korišten više od 1,2 miliona puta u 24 sata, usprkos riziku od 15-godišnje zatvorske kazne prema zakonima o uvrijeđenosti.
Odakle dolazi bogatstvo?
Na stranu osobni život, iznimno bogatstvo kralja Vajiralongkorna dolazi iz nekoliko izvora. Ima moć nad Crown Property Bureauom, institucijom koja je kontrolirala imovinu monarhije do 2018.
Organizacija navodno kontrolira 6.560 hektara (16.210 hektara) vrhunskog zemljišta u Tajlandu i daljnjih 40.000 ugovora o najmu širom zemlje, sa 17.000 u Bangkoku.

U 2018. vlasništvo nad kraljevskom imovinom, za koju se smatra da vrijedi najmanje 30 milijardi dolara, preneseno je lično na kralja. Prije tog vremena, imovina koju je kontrolirao Crown Property Bureau nije bila oporezivana, što je monarhu davalo neoporezovani godišnji prihod koji se procjenjuje na oko 300 miliona dolara godišnje.
Također ima vlasničke udjele u velikim kompanijama, udio od gotovo 150 miliona dolara u najvećoj tajlandskoj cementnoj kompaniji i dionice vrijedne više od 500 miliona dolara u Siam Commercial Bank.
Vajiralongkornov utjecaj dalje se proteže na vojsku, budući da zapovijeda s oko 5.000 vojnika u svojoj ličnoj pukovniji Kraljevske garde.
Ostali bogati monarsi
Dok se Tajland može pohvaliti najbogatijim monarhom s priličnom maržom, druge kraljevske porodice diljem svijeta također uživaju u nevjerovatnom bogatstvu.
Procjenjuje se da je sultan Hassanal Bolkiah od Bruneja vrijedan 28 milijardi dolara te je i predsjednik i sultan svoje zemlje. Iako lavovski dio njegovog bogatstva navodno potječe od nafte i plina, on također posjeduje više od 7000 automobila uključujući 600 Rolls-Roycea i 450 Ferrarija, ukupne vrijednosti 5 milijardi dolara.
Njegova službena rezidencija je Istana Nurul Iman, najveća rezidencijalna palača na svijetu s nevjerovatnih 1.778 soba.
Slijedi kralj Saudijske Arabije Salman Abdulaziz bin Saud s procijenjenim bogatstvom od 18 milijardi dolara. Njegovo porodično bogatstvo doseže preko 1 trilion dolara, prikupljeno od nafte i ulaganja.
U Evropi, veliki vojvoda Henri od Luksemburga najbogatiji je kraljevski član s procijenjenim bogatstvom od 4 milijarde dolara i prijavljenim godišnjim prihodom od 300.000 dolara. Princ Hans Adam II od Lihtenštajna težak je oko 3,5 milijardi dolara. Vlasnik je Liechtenstein Global Trusta, najveće porodične privatne kompanije za bogatstvo u Evropi, kao i opsežne zbirke umjetnina te ulaganja u poljoprivredu i vinarije.
Princ Albert II od Monaka upravo je dospio među deset najbogatijih monarha u svijetu, s bogatstvom od milijardu dolara, zahvaljujući udjelima u Monte-Carlo Société des Bains de Mer, kompaniji koja upravlja bogatstvom Monte Carlo Casina i Opéra de Monte-Carlo.