Kada se beru, izuzetno su krhki i moraju se pažljivo rukovati, što čini proces uzgoja još složenijim i skupljim
Znate li da postoji začin na Zemlji koji je vrijedniji od tartufa, wasabija i čak zlata? Vjerovatno ste ga vidjeli, nježne crvene niti od kojih vam je potrebna samo najmanja količina da biste ostvarili veliki utjecaj na okus. Naravno, govorimo o šafranu.
On dolazi iz ljubičastih cvjetova šafranske krokuse (Crocus sativus). Počinje kao svijetlo narančasti stigma, koji nosi pelud kao dio ženskog reproduktivnog sistema cvijeta, a kasnije postaje najvrijedniji začin na svijetu.
Zašto je tako skup?
Djelomice zato što je apsolutna noćna mora za berbu.
Šafran se bere s tri stigma u središtu svakog cvijeta, i moraju se ručno brati. To znači da jedna funta šafrana može predstavljati čak 75.000 cvjetova. Dodajte tome činjenicu da je cvijet u cvatu samo u određenim dijelovima svijeta tokom nekoliko kratkih tjedana godišnje i postaje još kompliciranija operacija.
Kada se beru, izuzetno su krhki i moraju se pažljivo rukovati, što čini proces uzgoja još složenijim i skupljim. Stigme se zatim pretvaraju u poznatu dehidriranu formu šafrana tako što se šire na pladnjevima i polako suše preko ugljenih vatri. Ponovno, to dodatno povećava cijenu jer je to vremenski zahtjevan proces koji se ne može žuriti.
Trenutna tržišna cijena pravog šafrana kreće se između 2.000 do 10.000 dolara po funti, pa možda nije iznenađujuće da postoje razne krivotvorene alternative. Sve, od obojene svile od kukuruza do cvjetova šafrane, vlakna repe i običnih crvenih komadića papira, historijski su se prodavali kao šafran, dok se mljeveni šafran često miješa s kurkumom, korom ili paprikom - što je začin sam po sebi, jer iznenađujuće malo ljudi zna od čega se papar sastoji.
Ključ pravog, visokokvalitetnog šafrana leži u njegovom mirisu, što znači da se tijekom proizvodnog procesa postavljaju visoki standardi i loše stigme neće završiti u konačnom začinu. Taj miris nije lako očuvati, tako da šafran ima kratak vijek trajanja i mora se pravilno čuvati.
Dakle, isplati li se? Nakon svega toga, najskuplji začin na svijetu izlazi kao prilično svestran i impresivan biljni proizvod. Traži se u kuhanju zbog svog blago slatkog, zemljanog okusa koji donosi karakterističan miris i okus hrani. Također može poboljšati izgled hrane dajući joj zlatnu boju i koristi se u jelima poput biriyani-a i određenim desertima.
Srećom, iako ima impresivan cjenovni tag, malo šafrana ide daleko kada je u pitanju najskuplji začin na svijetu, pa se nemojte ustručavati!*