priroda

Ovo je najstarija šuma na planeti. Stabla su stara 386 miliona godina

Planine Catskill, smještene na jugoistoku američke savezne države New York, šezdesetak kilometara od glavnoga grada Albanyja, neiscrpno su vrelo podataka o drevnoj prošlosti našeg planeta.

Jedno od novijih otkrića ostvarenih u toj regiji uistinu je uzbudljivo!

Stabla stara 386 miliona godina

Charles Ver Straeten, geolog zaposlen u Državnom muzeju New Yorka, u tamošnjem je kamenolomu otkrio neobične razgranate strukture, te je pretpostavio da je riječ o korijenju stabala. Bio je u pravu – pronašao je fosilne ostatke najstarije poznate šume na našem planetu.

Analiza je, naime, pokazala da su stabla stara nevjerojatnih 386 miliona godina, a znanstvenici će sada pomoću njih imati priliku detaljnije proučiti kako se tokom toga dugačkog perioda mijenjala klima na Zemlji.

Pomoć u borbi s klimatskim promjenama?

Na lokalitetu su pronađene tri vrste stabala, a posebno je zanimljivo ono iz roda Archaeopteris, s korijenjem dužim od dvanaest metara. Slično je suvremenoj crnogorici, a znanstvenici smatraju kako je riječ o prvim stablima koja su razvila ravno zeleno lišće. “Ova su stabla efikasno uklanjala ugljikov dioksid iz atmosfere”, objašnjava palaontolog Christopher Berry. “Do kraja razdoblja devona, dakle prije 360 milijuna godina, razina ovog plina spustila se na današnju”.

Valja znati da je država New York bogata fosilima drevnih stabala, budući da leži na starome planinskom lancu. Spomenuti fosilni nalaz nepunih je četrdeset kilometara udaljen od šume za koju se do sada smatralo da je najstarija na svijetu. “Proučavanje ovih drevnih šuma moglo bi nam pomoći u borbi s klimatskim promjenama”, ispričala je evolucijska biologinja Sandy Hetherington. “Razumijevanje kako se klima mijenjala u prošlosti ključno je za predviđanje onoga što će se dogoditi u budućnosti”.