Učitelji i učiteljice u Gazi uprkos vrlo teškim ratnim uvjetima i dalje na razne načine pokušavaju izvoditi nastavu s učenicima kako bi bar donekle mogli da nastave sa školovanjem i učenjem.
Palestinske učiteljice u Khan Younisu nastoje, koliko mogućnosti dozvoljavaju, prenijeti znanje mališanima u malom i ruševnom objektu na lokalnom groblju zato što nisu uspjeli naći neko sigurnije i adekvatnije mjesto za nastavu.
Uprkos vrlo ograničenim i teškim uslovima u Gazi, učitelji žele da njihovi učenici ne budu lišeni obrazovanja uz nadu da će jednog dana ponovo pohađati nastavu u obnovljenim školama koje su porušene u izraelskim napadima.
Nastava pored grobova
Brojna djeca često sa učiteljicom dolaze na lokalno mezarje (muslimansko groblje) i praktično pored grobova izvode nastavu.
Raseljene porodice u Khan Younisu potražile su utočište u blizini groblja, pa njihova djeca nastavljaju bar neki vid nastave uz pomoć nastavnika -volontera u vrlo teškim uslovima.
Iako je situacija u Gazi veoma teška i opasna jer izraelska vojska svakodnevno izvodi napade, učenici na nastavu dolaze sa ruksacima, pokušavajući bar malo zaboraviti na ratne strahote.
Veoma često u pratnji učiteljice pjevaju pjesme i igraju se u nadi da će jednom dana ponovo dolaziti u novu školu bez straha od izraelskih napada.
Više od 650.000 palestinske djece propuštaju još jednu godinu obrazovanja, dok se istovremeno suočavaju sa traumama, glađu i gubitkom najmilijih.
Genocidni rat
Izrael je u oktobru 2023. godine pokrenuo genocidni rat u Pojasu Gaze u kojem je do sada ubijeno više od 44.800 ljudi, uglavnom žena i djece.
Međunarodni krivični sud je 21. novembra izdao naloge za hapšenje izraelskog premijera Benjamina Netanyahua i bivšeg ministra odbrane Yoava Gallanta zbog ratnih zločina i zločina protiv čovječnosti u Gazi.
Izrael se također suočava sa optužbama za genocid na Međunarodnom sudu pravde zbog rata u Pojasu Gaze.