Sada je pred njima novi smrtonosni izazov: ptičji grip. Nedavno je potvrđeno da je polarni medvjed sa sjevera Aljaske uginuo od ove bolesti.
Trenutni soj gripe H5N1 zahvatio je daleko širi spektar vrsta od bilo kojeg prethodno zabilježenog soja. Ovo uključuje nekoliko vrsta sisara, kao što su lisice, vidre, kune, morski lavovi i foke (uključujući, po prvi put, foke na Antarktiku).
Slučajevi su otkriveni i kod ljudi.
Međutim, dok su neki slučajevi kod sisara bili povezani s velikim brojem uginuća životinja, nekoliko slučajeva kod ljudi je do sada pokazalo samo blage simptome ili su bili asimptomatski, piše ScienceAlert.
Dakle, zašto postoje takve razlike između vrsta i kakve su implikacije smrti ovog polarnog medvjeda za širu populaciju polarnog medvjeda, kao i za druge velike sisare i ljude?
Virusi gripa su vrlo prilagodljivi
Njihov relativno jednostavan genetski kod ne mijenja se samo nasumično mutacijom na isti način kao i istinski živi organizmi, već i putem ponovnog razvrstavanja.
Ovo je mjesto gdje blisko srodni virusi koji inficiraju istu ćeliju domaćina razmjenjuju genetski materijal kako bi proizveli nove genome. To može dovesti do veće adaptacije za infekciju, preživljavanje i replikaciju unutar te vrste domaćina.
Ovo je vjerovatno način na koji je trenutni soj H5N1 utjecao na tako različite vrste ptica, sa razornim posljedicama za neke populacije.
Obično se smatra da je veliki broj smrtnih slučajeva povezanih s bolešću uzrokovan širenjem bolesti između pojedinaca unutar populacije. Međutim, potrebne su vrlo specifične genetske promjene da bi se virusi ptičje gripe prilagodili domaćinima sisara.
Thousands of #birds in Florida are dying from the H5N1 strain of the bird flu. And FWC veterinarians are concerned about the mass mortality events happening across the state. The lesser scaup ducks and vultures have the most deaths at this time. @SNNTV 📸:@MyFWC @SaveOurSeabirds pic.twitter.com/g94EKOKa5z
— Annette Gutierrez (@annette_tv) May 11, 2022
Ove promjene još nisu otkrivene u trenutnom soju H5N1. Iako se prijenos s pojedinca na pojedinca ne može isključiti za neke vrste sisara koje su zahvaćene H5N1, ne može se isključiti ni vertikalni prijenos – prijenos virusa putem konzumiranja.
Ako pogledamo listu sisara koji su zaraženi trenutnim sojem H5N1, vidimo mesoždere, a to je zabrinjavajuće.
Vrlo veliki broj nekih vrsta morskih ptica brzo je uginuo od H5N1. Vjerovatnoća da foka ili polarni medvjed pronađu i pojedu barem jedan leš zaražene ptice u arktičkoj koloniji koja je pretrpjela epidemiju čini se prilično velikom.
Lako je zamisliti čauru tuljana koja pronalazi koloniju morskih ptica koje pate od epidemije H5N1 i žderu leševe. Pod ovim okolnostima, svaka foka bi vjerovatno progutala i udahnula ogromno virusno opterećenje.
To ogromno virusno opterećenje možda je preplavilo imuni sistem tuljana, što je dovelo do brze infekcije i smrti bez prenosa infekcije između foka.
Ostaje nepoznato da li je polarni medvjed naišao na veliki broj mrtvih morskih ptica, jednu ili više tuljana koji su se zarazili nakon što su pojeli mrtve morske ptice ili neki drugi izvor virusa.
Odgovor se može otkriti testiranjem virusa i poređenjem s virusima pronađenim u vrstama koje zauzimaju isti krajolik. Ovaj pristup se koristi za praćenje širenja H5N1 između divljih životinja i peradi u Velikoj Britaniji.
Još mnogo nepoznanica
Mnogo toga ostaje hipotetičko – za sada. Posljedice smrti polarnog medvjeda za populacije te vrste i za druge velike sisare ne mogu se predvidjeti sa visokim stepenom sigurnosti.
Ali, ako genetsko testiranje otkrije da je H5N1 polarnog medvjeda i dalje slabo prilagođen domaćinima sisara, mogli bismo očekivati nekoliko drugih slučajeva kod polarnih medvjeda.
Svi daljnji slučajevi također mogu biti usko povezani s izbijanjem H5N1 u obližnjoj koloniji morskih ptica.
Također se čini vjerovatnim da bi lista pogođenih sisara i njihova geografska rasprostranjenost trebala nastaviti rasti, ali relativno sporo. Ova lista će vjerovatno i dalje uključivati samo mesoždere – a posebno čistače.
S druge strane, budući da su virusi gripe vrlo prilagodljivi, kontinuirani nadzor soja H5N1 ostaje od ključne važnosti. Ovo će nas pripremiti u slučaju da se pojavi nova varijanta koja je prilagođena domaćinima sisara, potencijalno uključujući ljude.
Posljedice H5N1 za populacije nekih morskih ptica bile su razorne. Posljedice neuspjeha da se adekvatno odgovori na H5N1 prilagođen sisavcima mogu biti ozbiljne za polarne medvjede – i za nas ljude.