Japanska planina Fuji još nema snijega, što je najkasniji datum kada su padavine bez bijelog pokrivača otkad su počela mjerenja prije 130 godina, objavila je japanska meteorološka agencija.
Snježni pokrivač na vulkanu obično se počinje formirati 2. oktobra, a prošle godine prvi snijeg je zabilježen 5. prošlog mjeseca.
Međutim, zbog toplog vremena ove godine, još nije bilo padavina na najvišoj japanskoj planini, izjavio je Yutaka Katsuta, prognostičar iz lokalnog meteorološkog ureda Kofu.
Het is een bizar gezicht en ook nog niet eerder gebeurd. Maar de hele oktobermaand heeft er op Mount Fuji in Japan geen enkel moment sneeuw gelegen. https://t.co/tXCao7Hf3z #Fuji #Japan #Tokio #Vulkaan #Sneeuw pic.twitter.com/lHWfl0I51u
— Weerverteller.nl (@weerverteller) October 31, 2024
To je označilo najkasniji datum otkako su dostupni usporedni podaci iz 1894., nadmašujući prijašnji rekord od 26. oktobra – koji je zabilježen dva puta, 1955. i 2016. godine.
"Ljetne temperature bile su visoke, a ove visoke temperature nastavile su se i u septembru, sprečavajući dolazak hladnog zraka koji donosi snijeg", rekao je Katsuta za agenciju AFP.
Dodao je kako bi klimatske promjene mogle imati određeni utjecaj na kašnjenje u formiranju snježnog pokrivača.
Ovog ljeta Japan je imao najtoplije ljeto ikada zabilježeno – jednako onom iz 2023. – jer su ekstremni toplinski valovi, potaknuti klimatskim promjenama, zahvatili mnoge dijelove svijeta.
Planina Fuji prekrivena je snijegom veći dio godine, ali tokom sezone planinarenja od jula do septembra više od 220.000 posjetitelja penje se strmim, kamenitim padinama. Mnogi se uspinju noću kako bi svjedočili izlasku sunca s vrha visine 3.776 metara.
Manje planinara penjalo se ove godine na Fuji, nakon što su japanske vlasti uvele naknadu za ulazak i dnevnu kvotu posjetitelja kako bi smanjile prekomjerni turizam.
Simetrična planina ovjekovječena je u brojnim umjetničkim djelima, uključujući Hokusajevu "Veliki val".
Posljednja erupcija dogodila se prije otprilike 300 godina.