PREVENCIJA NA VRIJEME

Ovo su 4 stvari koje onkolozi rade kako bi smanjili rizik od raka

Očekuje se da će broj oboljelih od karcinoma širom svijeta porasti za 55 posto do 2040. u odnosu na 2020. godinu.

Svake se godine u SAD prijavi više od dva miliona novih slučajeva raka, što rak čini drugim vodećim uzrokom smrti u zemlji. Iako mnogi oblici raka nastaju zbog nekontroliranih faktora, Američko društvo za borbu protiv raka procjenjuje da se najmanje 42 % novih slučajeva moglo spriječiti.

Srećom, mnoge strategije za smanjenje rizika od raka također poboljšavaju opće zdravlje. To je fokus mnogih onkologa, uključujući dr. Antona Bilchika, hirurškog onkologa u Providence Saint John’s Cancer Institute u Kaliforniji, koji za Health naglašava važnost ovih praksi u svojem svakodnevnom životu.

U intervjuu za Health četiri onkologa su podijelila osobne strategije za minimiziranje rizika od raka.

Prioritiziranje svježe hrane

Studija pokazuje vezu između ultraprerađene hrane – one s dugim rokom trajanja i umjetnim dodacima – i višeg rizika od raka.

Suprotno tome, prehrana bogata voćem i povrćem povezana je sa smanjenim rizikom. Dr. Ernest Hawk, stručnjak za prevenciju raka na Univerzitetu Texas MD Anderson Cancer Center, naglašava važnost konzumiranja više svježih namirnica.

Nakon što se borio s težinom, namjerno se usredotočuje na domaće obroke i favorizira svježe namirnice poput cherry paradajza umjesto prerađenih grickalica. Također, povećava svoju aktivnost hodajući dodatne krugove oko bolnice tokom pauza i potiče druge da usvoje proaktivan pristup svojem zdravlju.

Fokusiranje na svjesnost

Dr. Bilchik prioritizira tjelesnu aktivnost i zdravu prehranu, ali također radi na upravljanju stresom, koji može negativno utjecati na imunološki sistem i povećati rizik od raka. Uprkos svom zahtjevnom rasporedu kao hirurga za rak, okrenuo se praksama svjesnosti, uključujući meditaciju, kako bi smanjio stres.

Cilj mu je isključiti se s posla tokom slobodnog vremena te priznaje poteškoće s kojima se zdravstveni radnici suočavaju u postizanju ove ravnoteže.

Redovito vježbanje

Tjelesna aktivnost je ključna za smanjenje rizika od raznih vrsta raka, kako ističe CDC. Dr. Christine Teal, direktorica Centra za njegu dojke na Univerzitetu George Washington, nastoji vježbati barem 4 – 5 dana u sedmici.

Njena rutina uključuje trening s utezima i trčanje ili hodanje. Cilja na otprilike 10.000 koraka dnevno i nalazi motivaciju u zadovoljstvu koje osjeća nakon vježbanja, čak i u danima kada joj nedostaje energije.

Življenje prema vlastitim savjetima

Dr. Jack Jacoub, medicinski onkolog, naglašava važnost prakticiranja zdravih navika. Održava zdravu tjelesnu težinu kako bi se borio protiv povezanosti između pretilosti i raka i vježba gotovo svaki dan oko 45 minuta do sat vremena.

Izbjegava alkohol i pušenje te se fokusira na prehranu bogatu voćem, povrćem i orašastim plodovima, dok ograničava crveno i prerađeno meso, priznajući njihovu povezanost s određenim vrstama raka.