Kriminal

Ovo su ključni igrači balkanske mafije koja šverca kokain iz Južne Amerike: Evo kako je došlo do saradnje narko-kartela

Hapšenje Darka Šarića i još desetak osoba u Hrvatskoj i Srbiji zbog šverca kokaina iz Južne Amerike u Evropu ponovno je otvorilo pitanja o postojanju Balkanske mafije. Naime, upravo se kriminalne grupe s ovih prostora često označavaju kao važne karike krijumčarskog lanca.

UN je u svom izvještaju o trgovini drogom iz 2017. naveo kako upravo Balkanska mafija pokriva 40 posto tržišta kokaina na svijetu. Stručnjaci ističu da članovi ovdašnjih kriminalnih organizacija imaju prednost što dolaze iz Evrope pa im ne trebaju vize za mnoge države Južne Amerike koje su zloglasne po proizvodnji i opskrbi drogom. Među njima se posebno ističu kriminalne skupine iz Srbije, zbog organizacije i financiranja. Blic je izdvojio najvažnije aktere narko-scene Balkana.

Zoran Jakšić

Zoran Jakšić

Jedan od glavnih finansijera Balkanske mafije i vođa klana Amerika, Zoran Jakšić uhapšen je julu 2016. te je u Peruu osuđen na 20 godina zatvora zbog toga što je vodio krim-organizaciju koja je morskim putem krijumčarila tekući kokain u Evropu.

On je uhapšen i 2009. u Madridu, ali je ubrzo pušten. Jedno vrijeme je njegova glava bila ucijenjena na čak 10 miliona dolara. Trenutno služi gore spomenutu kaznu u Peruu.

Darko Šarić

No, Darko Šarić je ipak vodeća figura Balkanske mafije u Južnoj Americi. Svoju je mrežu proširio na Kolumbiju, Argentinu, Urugvaj i Brazil, a dobre veze je održavao i s Rusima i Italijanima. To mu je donijelo prihode od milijardu eura godišnje.

Darko Šarić

Ranije je bio optužen i osuđen za šverc najmanje 5,7 tona kokaina u Evropu. Nakon četiri godine skrivanja u Južnoj Americi, predao se 2014. u Beogradu. No, vjeruje se da je i iz kućnog pritvora vodio krijumčarske poslove, sve dok nije uhapšen prošle sedmice. Određen mu je jednomjesečni pritvor zbog mogućnosti bijega. Uz njega su uhapšena i pritvorena još četvorica saradnika.

Branko Dragićević

Policija već šest godina traga za Brankom Dragićevićem, zvanim Bane Kolorado. Za informaciju koja bi dovela do njegova hapšenja nude nagradu od 25.000 dolara. No, čini se kako niko ne želi cinkati čovjeka koji nije toliko poznat na Balkanu, koliko jest u Južnoj Americi.

Peruanski mediji pišu kako je on jedan od pet najtraženijih bjegunaca u Južnoj Americi te da je za njim raspisana Interpolova potjernica. U trag mu je ušla peruanska policija 2015. godine, kad je uhapsila 15 članova njegove bande nazvane Sarma. Time je ujedno i spriječena distribucija 200 kilograma kokaina prema Evropi.

Dragan Pavlović Pajo

Peruanska policija uhapsila je krajem augusta 2017. godine narko-bossa Dragana Pavlovića za kojim je bila raspisana potjernica Interpola zbog trgovine drogom. Pavlović i trojica saradnika uhapšeni su nakon zasjede, sa 47 kilograma kokaina kod sebe. Pavlović je tokom hapšenja kod sebe imao krivotvoreni pasoš. Sumnja se da je bio vođa kriminalne organizacije sa sjedištem u Limi. Od 2018. na ovamo se o njemu ništa ne zna.

Pripadnici crnogorskih klanova

Iako su u šverc droge iz Južne Amerike u Evropu uključena brojna imena s ovih prostora, najupečatljivija su ona iz Crne Gore. Među najzvučnijima je svakako Radoje Zvicer, vođa Kavačkog klana. On je pobjegao iz Crne Gore u Južnu Ameriku, ali se nigdje nije trajno nastanio, jer zbog međunarodne potjernice uglavnom putuje između Brazila, Ekvadora, Perua i Argentine.

Među bjeguncima u Južnoj Americi su i bivši vođa suparničkog Škaljarskog klana, Jovica Vukotić i njegova desna ruka Luka Bojović. Neka ranija hapšenja i zapljenje droge u Španiji otkrila su da su na prostoru Južne Amerike prisutni pripadnici oba crnogorska klana te da se čak opskrbljuju od istih južnoameričkih klanova. Tako i jedni i drugi znaju ko što radi, ali ne idu u krvave sukobe kakvi su bili česti proteklih godina po Crnoj Gori i Srbiji, jer bi tako ugrozili svoje poslovanje.

Kako je došlo do saradnje?

Veza između balkanskih i južnoameričkih narko-kartela osnažena je prije dvadesetak godina, kad su srbijanske kriminalne organizacije počele s formiranje skupina za transport velikih pošiljki droge. Balkanski dileri kupuju kokain od Peruanaca, Kolumbijaca, Bolivijaca ili Ekvadoraca koji ga uzgajaju i pakiraju za transport, a zatim se pobrinu da preko drugih država Južne Amerike ili čak direktnim putem droga dođe do Španije, Nizozemske ili Grčke.

Ne uspijevaju u tome svaki put, pa je tako peruanska policija 2018. na posjedu jednog lokalnog biznismena pronašla 1150 kilograma kokain-hidroklorida. Uhapšeno je 12 članova krim-skupine, koja je drogu pakiranu u "cigle" s likovima Pabla Escobara i El Chapa Guzmana skrivala u pakete fileta oslića. Otkriveno je kako su drogu vrijednu 45 miliona dolara trebali poslati do Španije, gdje bi je preuzela srbijanska mafija.