Toplotni talas se vraća. Na vrućinu su naročito osjetljive bebe, mala djeca, hronični bolesnici i starije osobe. Međutim, jeste li znali da toplotni udar kod djece, u većini slučajeva, uopšte ne karakteriše znojenje?
Kako piše Dječja bolnica Colorado, postoje tri glavne reakcije na visoke temperature i toplinske talase, a to su: toplotni udar, toplotna iscrpljenost i toplotni grčevi.
Toplotni udar prepoznaćete po vrućoj, zajapurenoj koži s temperaturom višom od 40.5 °C. Više od 50% djece s toplotnim udarom se ne znoji. On može uzrokovati zbunjenost, komu ili šok. Toplotniudar je hitno stanje opasno po život. Ima visoku stopu smrtnosti ako se ne liječi odmah.
Simptomi toplotne iscrpljenosti su blijeda koža, obilno znojenje, mučnina, vrtoglavica, nesvjestica ili slabost. Može se javiti i blaga temperatura između 37.8 i 39 °C, ali većinu vremena je nema. Većina ovih simptoma uzrokovana je dehidracijom usljed znojenja.
Osoba koja pati od toplotne iscrpljenosti može dobiti toplotniudar. Sve pacijente s teškim simptomima, kao što je nesvjestica, potrebno je odmah pregledati. Blagi simptomi, poput vrtoglavice, mogu se liječiti kod kuće unosom tečnosti i odmorom.
Kod toplotnih grčeva prisutni su jaki grčevi u nogama i trbuhu, a mogu se javiti i u rukama, iako rijetko. Nema temperature i, nakon što dijete popije tečnost i ohladi se, osjećaće se bolje. Svi simptomi trebali bi nestati za nekoliko sati.