Vijesti

Pacijent napravio haos u Domu zdravlja Vrazova: Razbijao inventar, medicinsku sestru gađao bocom u glavu

Predsjednik u Sindikatu zaposlenih u zdravstvu Kantona Sarajevo -JUDZKS Jasmin Avdović podijelio je na društvenim mrežama fotografije nemilog događaja koji se, kako navodi, desio jučer u Domu zdravlja Vrazova.

Skandal u Domu zdravlja Vrazova

"Da li zaista čekamo prvo da neko prvo mora da pogine na radnom mjestu kako bi se donijeli koraci za prevenciju pogibije? Ovako je 14.02.2023.godine, u poslijepodnevnim satima, izgledala kartoteka u JUDZKS OJ Centar-Vrazova. Nakon što je korisnik usluga sa istorijom neprijateljskog i agresivnog ponašanja prema osoblju, nezadovoljan jer nije dobio nešto na što nema pravo, u sat vremena uspio dva puta uništvati inventar JUDZKS u ovoj ustanovi i njenom lokalitetu na Breci, fizički nasrtati i povrijeđivati osoblje. Te verbalno prijetiti smrću prisutnom osoblju. Čak i njihovoj djeci.

Stigao je i bocom koja sadrži dezinficijens za šake namjenjen pacijentima, gađati medicinsku sestru u glavu (označeno crvenim krugom na fotografijama). Ovako nažalost izgleda, minimalno jedna kartoteka, ordinacija, intervencija ili čekaonica svakodnevno u nekoj od zdravstvenih ustanova u FBiH i BiH. Obzirom da su odredbe Zakona o pravima i obavezama pacijenata. I one koje u smislu samo remećenja javnog reda i mira za ovaj problem nedorečene. I narodski rečeno mizerne, početkom 2020 godine, Parlament F BiH je odobrio inicijativu da se ovakvo ponašanje sprijeći i tretira kao napad na službeno lice", naveo je na svom Facebook profilu.

Fizički i verbalni napadi u Domu zdravlja Vrazova

Potom je dodao radnici zaposleni u sistemu zdravstva svakodnevno trpe fizičke i verbalne napade.

"Ipak, iz nama nepoznatih razloga to glasanje o ovom prijedlogu se nikada nije desilo. U međuvremenu, radnici zaposleni u sistemu zdravstva svakodnevno trpe fizičke i verbalne napade. Vrijedna oprema i inventar zdravstvenih ustanova se uništavaju. Počinilac ima maksimalnu kaznu od 500,00KM za remećenje javnog reda i mira te ukoliko kaznu plati u roku od 7 dana, onda je to 250,00KM. Postoje nažalost i oni koji će na ovaj zahtjev reagovati komentarom kako smo sami to zaslužili jer je osoblje neljubazno, neprofesionalno i kako niko ne radi ništa kako treba. Te da se kod doktora vrata trebaju odmah otvarati nogom jer nam ‘’dajete platu’’.

Ne, vi nama platu ne dajete već svoje obaveze uplaćujete u nadležni ZZO, a mi svoje plate pošteno zaradimo.Za one koji su ovakvog stave imamo pitanje. Da li znate zašto se dugo čeka na uslugu, zašto nemamo dovoljno opreme i kadra kako bi vase čekanje bilo što kraće i da li uopšte znate gdje ide vaš novac koji uplaćujete za zdravstveno osiguranje? Ne, ne znate jer to nije vaš posao da znate. I za to ste u pravu ali prije nego se odlučite za ovakvo ponašanje u zdravstvenoj ustanovi, ipak, raspitajte se gdje je adresa na kojoj trebate to nezadovoljstvo opravdano pokazati", naveo je.

Skandalozno ponašanje

Potom je dodao:

"Društvene mreže ste zatrpali nezadovoljstvom prema šalterskim radnicima, opština, banaka i drugih uslužnih djelatnosti ili servisa građanima koji su nekakav ekvivalent našim kartotekama. Ukoliko ste nezadovoljni našim radom, to lijepo imenom i prezimenom zvanično prijavite, pratite prijavu. I ako ste u pravu taj neko će biti sankcionisan za neetično, neprofesionalno ili nestručno ponašanje. Ovakve nasilne izlete u tuđa prava i slobode ostavite za one koji će vam odgovoriti istom mjerom. Međutim tamo(izvan zdravstvenih ustanova ) niko od vas ne lomi portale od fiberglasa i njima gađa ili udara te radnike.

Ne ulazite ‘’u šaltere’’ uništavajući ormare i pultove i gađajući osoblje čime stignete na njihovom radnom mjestu i ne prijetite smrću njima ili članovima njihove porodice-djece iako i njima za razliku od nama, ipak direktno dajete platu. Zašto? Zato što u tim prostorijama obavezno imaju naoružani zaštitari. I zato što znate da ste sebi trajno zatvorili vrata u tim ustanovama. Dok u zdravstvenim ustanovama naši radnici uvijek pokušaju nečim opravdati i shvatiti takvo ponašanje. Nikome to ne prijavljuju i kada se opet pojavite, najčešće radi mira u kući dobijete uslugu prije ostalih koji su tu došli prije vas.

Medicinski kadar

Jasmin Avdović imao je poruku i za sve nivoe vlasti u BiH.

"Do kada će se čekati da naše osoblje preživljava ovakve napade, trajno narušavanje mentalnog i fizičkog zdravlja koje negativno utiče na radnu sposobnost i kvalitet rada radi svakodnevnog života u strahu? Da li je zaista potrebno da po dokazanom receptu u BiH, neko na kraju plati životom. Pa da se nadležni sjete i hitno reaguju donoseći mjere kojima će se slične situacije u budućnosti prevenirati? Da li smo kao zakonodavna i izvršna vlast na tako niskom stepenu razvoja i svijesti uopšte. Zahtjevamo po hitnoj proceduri, već usvojenom inicijativom donošenje Zakona o napadu na radnike u zdravstvu. Jer napadima nisu izloženi samo zdravstveni radnici već i svi zdravstveni saradnici. I drugi nemedicinski kadar u našim ustanovama koji svaodnevno učestvuju u pružanju zdravstvene usluge. To su: socijalni radnici, psiholozi, logopedi, defektolozi, psihoterapeuti, biolozi, recepcioneri i portiri. Potom, vozači, osoblje na održavanju higijene i drugi.

Pitanje fizičke sigurnosti i zaštite naših radnika koje bi se zaštitilo ovakvim zakonom nije ničiji hir već ustavno i međunarodnim konvencijama o ljudskim pravima zagarantovano pravo na život i zdravlje. I ukoliko se na ovo oglušite, mi se ukoliko bude potrebno nećemo zaustaviti sve do Strazbura.