Ekonomija

Pad broja putnika na Aerodromu Sarajevo

23 aerodroma u regiji imala su 23 miliona putnika

Sarajevski aerodrom doživio je veliki pad broja putnika u novembru kao posljedicu gašenja baze kompanije Wizz Air.

U novembru je ovaj aerodrom imao 68.243 putnika. Što je ipak neznatno više u odnosu na isti mjesec pretpandemijske 2019. kada je primio 67.358 putnika (+1,3 posto).

No, u odnosu na oktobar i druge prethodne mjesece 2022. godine to je drastičan pad.

Poređenja radi, u oktobru je broj putnika bio preko 110 hiljada. U septembru skoro 144 hiljade. Najviše ih je bilo u avgustu – 217 hiljada.

Naravno, osim ukidanja baze Wizz Aira, do smanjenja broja putnika dolazi i zbog kraja sezone.

Upravo o ovome je Raport nedavno pisao. Bosna i Hercegovina važi za jednu od zemlju sa najslabijom povezanošću letovima u Evropi. Pokazuju to i podaci u posljednjem izvještaju o povezanosti Međunarodnog vijeća aerodroma (ACI) za 2022. godinu u zemljama bivše Jugoslavije. BiH je odmah iza Slovenije, koja je proglašena kao zemlja s najlošijom povezanošću letovima na kontinentu od 42 države. BiH je zauzela 40. mjesto na popisu. Istražili smo kako je Sarajevo postalo crna rupa kada su u pitanju direktne aviolinije te zbog čega su aviokarte vrtoglavo skupe.

U izvještaju se navodi da su Hrvatska, Srbija i BiH poboljšale su svoj rang povezanosti u poređenju s periodom prije pandemije. Navodi se da su ti dobici bili minorni i uglavnom su rezultat kretanja ostalih na listi. BiH ima više letova nego Slovenija, ali nema usluga prema glavnim čvorištima.

Stoga, moramo napomenuti da je ovaj izvještaj objavljen u julu, kada je još na Međunarodnom aerodromu Sarajevu svoju bazu imala niskotarifna aviokompanija Wizz Air. Ova aviokompanija je nudila veliki broj direktnih letova.