Berze širom svijeta snažno su pale u ponedjeljak nakon što je Donald Trump sugerirao da će nove carine koje bi trebao objaviti ove sedmice pogoditi "sve zemlje".
Dionice su pale na azijsko-pacifičkim tržištima i u Evropi nakon što je američki predsjednik srušio nade da će "recipročne carine" koje se očekuju u srijedu ciljati samo na zemlje koje imaju najveće trgovinske neravnoteže sa SAD.
Trump je novinarima na Air Force Oneu rekao: "Počeli biste sa svim zemljama. U biti svim zemljama o kojima govorimo."
Te bi carine na uvoz u SAD trebale biti objavljene u srijedu, koju je Trump nazvao "Danom oslobođenja".
U ponedjeljak je prijetnja produbljivanja trgovinskog rata prestrašila ulagače. U Tokiju je japanski Nikkei indeks izgubio 4%, a južnokorejski Kospi 3%.
Val prodaje zahvatio je i evropska tržišta – britanski FTSE 100 pao je 1,3% na najnižu razinu u dvije sedmice, a njemački DAX i francuski CAC izgubili su po 2%.
"Val prodaje zahvata globalna tržišta", rekao je Jochen Stanzl, glavni tržišni analitičar u CMC Marketsu. “Carine koje je uvela američka vlada i strah od novih najava već u srijedu stvaraju turobnu atmosferu na trgovačkim podovima širom svijeta."
Trgovci u New Yorku spremaju se za gubitke kada se otvori Wall Street. Indeks S&P 500 na putu je da padne za oko 1%, prema terminskom tržištu.
Zlato je doseglo rekordnu razinu od 3.128 dolara po unci, jer su investitori požurili u sigurnu imovinu prije najnovijih Trumpovih carina.
Ekonomisti strahuju da će dodavanje carina na uvezenu robu povećati inflaciju u SAD jer uvoznici prebacuju troškove na kupce, a također će naštetiti povjerenju. Podaci prošlog petka pokazali su da je raspoloženje potrošača širom Amerike ovog mjeseca oštro palo, na najniži nivo od 2022., srušivši dionice u New Yorku.
Goldman Sachs sada je povisio svoju procjenu vjerovatnosti recesije u SAD tokom sljedećih 12 mjeseci na 35%, u odnosu na prethodnih 20%, i upozorio da bi to obično dovelo do daljnjih gubitaka na Wall Streetu.
"Priručnik o historijskoj recesiji tržišta dionica podrazumijeva smanjenje S&P 500 indeksa od približno 25% u odnosu na nedavni vrhunac tržišta. Ako se slijedi, ovaj obrazac bi sugerirao daljnji pad od 17% od današnje cijene do najniže razine od otprilike 4600", rekli su analitičari Goldmana klijentima.
Švicarska banka UBS smanjila je prognoze gdje će S&P 500 indeks američkih dionica završiti godinu, sa 6600 bodova na 6400.
Međutim, Mark Haefele, glavni direktor za investicije u UBS Global Wealth Managementu, dodao je: "To također znači da još uvijek postoji značajan rast za široke američke dionice do kraja godine, prema našem mišljenju."
Strahovi od trgovinskog rata naštetili su tržištima tokom marta, mjeseca u kojem je Trump najavio nove carine od 25% na uvoz automobila. Indeks globalnih dionica koji proizvodi MSCI pao je za 4,5% ovaj mjesec, s jednim danom prije kraja, što je njegov najgori mjesečni učinak od septembra 2022.
Američki dolar također je imao najgori mjesec u više od dvije godine, nakon što je tokom marta pao za 3,5% u odnosu na košaricu drugih valuta.
Tokom vikenda, Trump je rekao da ga "nije briga" ako američki proizvođači automobila podignu cijene zbog novih carina.
Stephen Innes, upravljački partner u SPI Asset Managementu, rekao je da menadžeri novca diljem svijeta "smanjuju rizik" portfelja ili jednostavno sjede skrštenih ruku.
"Ulagači ne reagiraju samo na početnu valutu automatskih carina i nepoznanice oko recipročnih carina – prava nervoza proizlazi iz potencijalnih učinaka drugog reda dugotrajnog trgovinskog rata: sporiji globalni rast, smanjena kapitalna ulaganja (kapitalni izdaci) i slabljenje povjerenja potrošača. Nepoznata tarifna rubrika jednostavno nanosi tjeskobu", rekao je Innes.