Predsjednik Slovenije Borut Pahor izjavio je danas (28. novembar) da je proces uključivanja Zapadnog Balkana u Evropsku uniju (EU) suviše spor i da zbog toga ponovo jačaju politički nacionalizmi i izjave o promjenama granica koje ugrožavaju mir i bezbjednost u regionu.
Pahor je poslije sastanka sa predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem u Beogradu rekao da je zabrinut zbog nekih izjava koje se mogu čuti na Zapadnom Balkanu u posljednje vrijeme.
"Zabrinut sam zbog nekih procesa na Zapadnom Balkanu, danas još više zbog nekih izjava koje možemo da čujemo i mislim da na njih možemo da odgovorimo samo brzim, uspješnim širenjem Evropske unije na taj dio Evrope", rekao je Pahor.
On je rekao da je uvijek bio i da ostaje privržen ulasku Zapadnog Balkana u EU, da je to važno za blagostanje ljudi u tom regionu kao i u EU, a da u posljednje vrijeme postaje odlučujuće za mir i bezbjednost.
"Jedini odgovor na rast nacionalizma i ideje o promijeni granica na Zapadnom Balkanu jeste proširenje Evropske unije i tu EU ima odgovornost da se tome posveti bolje nego što se tome posvjećuje sada. Radi se o pitanju mira i bezbjednosti, to mogu da budu ireverzibilni procesi zato treba biti brižan, sada, danas", rekao je Pahor i dodao da je zato danas u Beogradu.
Prema njegovim riječima, umjesto da dođe do jačanja povjerenja među zemljama Zapadnog Balkana u posljednje vrijeme je došlo do produbljivanja nepovjerenja i ozbiljnih prijetnji miru i bezbednosti u regionu i da ti procesi mogu da se zaustave bržim i uspješnim širenjem EU na taj deo Evrope.
"Ne mogu biti zabrinutiji", rekao je Pahor, i dodao da ga naspram tih negativnih procesa u regionu iznenađuje nemoć EU da na tu situaciju odgovori.
Rekao je da će se sa sagovornicima na Kosovu, gdje ide poslije Beograda, založiti da dođe do implementacije briselskih dogovora koji se odvijaju u okviru dijaloga Prištine i Beograda.
"Dijalog koji je zastao, to kod mene izaziva zabrinutost. Mislim da bi trebalo da se nastavi", rekao je Pahor. On je dodao da je Slovenija uvijek podržavala dijalog i da zastoj ne koristi nikome.
Prema njegovim riječima, samit EU o Zapadnom Balkanu koji je održan u oktobru bio je u redu ali da je to što je dogovoreno suviše malo sa aspekta političke volje Evropske unije da se ozbiljnije suprotstavi opasnostima koje izazivaju razni oblici nepovjerenja između država i vođa u regionu koji se u posljednje vrijeme pojavljuju.
Rekao je da se ne radi više o pitanjima demokratskih reformi i rješavanja bilateralnih pitanja.
"Ne radi se više o kvalitetu života več o miru i bezbjednosti i ne tiče se samo naroda i država u regionu već i Evropske unije", rekao je Pahor.
On je dodao da će učiniti sve što može da se taj proces ne nastavi i da se u Briselu naiđe na veće razumijevanje.