Svijet

Pakao pred vratima svijeta? Stari plan Rusije da razbije NATO: Ključna stvar je bila nuklearno oružje

Ruski hladnoratovski plan za pobjedu u Trećem svjetskom ratu u najmanju ruku je zastrašujući. Bilo je brojnih rasprava o tome kako je NATO mogao pobijediti Sovjetski Savez i njegove saveznike iz Varšavskog pakta u Trećem svjetskom ratu koji se na sreću nikada nije dogodio. Ključna stvar NATO-ove strateške misije bila je spriječiti uništenje saveza vojnom silom. To je zahtijevalo četiri ratna cilja stjecanja i održavanja zračne nadmoći, zadržavanja otvorenih morskih komunikacijskih linija prema Sjevernoj Americi, održavanja teritorijalnog integriteta Zapadne Njemačke i izbjegavanja upotrebe nuklearnog oružja, piše Peter Suciu za portal 19fortyfive.

Neuspjeh bilo kojeg od ta četiri cilja značio je da se rat vjerojatno neće moći dobiti. Prema tajnom planu, upotreba nuklearnog oružja očito je bila ključna stvar za slomili NATO u sedam dana i osigurati pobjedu Sovjetskog/Varšavskog pakta. Mogući scenarij bio je dio strogo povjerljive vojne simulacijske vježbe koja je razvijena 1979. kako bi se utvrdilo koliko se od NATO-a može dobiti u kratkom vremenu.

Utvrđeno je da je nuklearno bombardiranje zajedno s brzom invazijom presudno za svaki takav napad. Iako nikada nisu stavljeni u stvarnu praksu, poljska vlada je dokumente objavila tek nakon nacionalnih izbora u državi bivšeg sovjetskog bloka 2005. Dnevnik Daily Express izvijestio je da je to učinjeno kako bi se “povukla crta ispod komunističke prošlosti zemlje” i kako bi “educirali poljsku javnost o starom režimu.”

Plan je bio poznat kao "Sedam dana do rijeke Rajne", a formuliran je čak i kada su američki predsjednik Jimmy Carter i sovjetski premijer Leonid Brežnjev razgovarali o detantu. Karta plana je isticala koliko bi Evrope moglo biti uništeno, a na meti su bili i tadašnji njemački glavni grad Bonn, kao i Frankfurt, Köln, Stuttgart, München i Hamburg. Osim toga, Bruxelles, političko sjedište NATO-a, kao i gradovi u Danskoj, Nizozemskoj i sjevernoj Italiji također bi bili na nišanu Sovjetskog Saveza; dok se očekivalo da bi NATO mogao odgovoriti uništavanjem Praga i Varšave.

Primjetno u planu je da bi Francuska bila pošteđena takvog napada jer nije bila članica integrirane strukture NATO-a. Ni Velika Britanija ne bi bila meta nuklearnog uništenja. Ako bi Austrija i Jugoslavija ostale neutralne, stvorio bi se ono što plan opisuje kao "invazioni lijevak" gdje bi najveći dio svake borbe na kopnu bio u Njemačkoj. Cilj plana uvijek je bio stići do Rajne u najkraćem mogućem vremenu – što bi gotovo onemogućilo pobjedu NATO-a.

Međutim, nisu sve države Varšavskog pakta bile uključene u naizgled sveobuhvatan plan napada. Čehoslovačka vojska je sugerirala da je previše optimističan. Iako je cilj simulacije bio izbjeći potpuno nuklearno uništenje i biti u jačoj poziciji nakon dogovorenog mira, nije uzeo u obzir taktički nuklearni odgovor Francuske ili druge čimbenike koji bi mogli usporiti čak i odlučnu sovjetsku silu.

Takav ambiciozan plan za napad na Njemačku i jurnjavu do Rajne bio je dio radnje filma o Jamesu Bondu Octopussy, ali u filmu su ga čak i drugi čelnici u Kremlju opisali kao "ludilo". Srećom za cijeli svijet, niko nikada nije imao priliku pokrenuti ovaj plan.