sigurnosna prijetnja

Pale se alarmi na Zapadu. Prave li Rusija, Sjeverna Koreja, Iran i Kina novu “osovinu zla”?

Hiljade sjevernokorejskih vojnika za koje američke obavještajne službe kažu da su stigle u Rusiju na obuku ovog mjeseca izazvale su zabrinutost da će biti raspoređeni da pojačaju snage Moskve u Ukrajini.

Također su izazvali uzbunu Sjedinjenih Američkih Država i njihovih saveznika da rastuća koordinacija između antizapadnih zemalja stvara mnogo širu, alarmantnu sigurnosnu prijetnju – onu u kojoj partnerstva evoluiraju u otvorenije vojne veze.

Podrška invaziji Moskve na Ukrajinu

Stotine iranskih bespilotnih letjelica također su bile dio napada Moskve na Ukrajinu, a prošlog mjeseca Amerika objavila da je Teheran Rusiji poslao i balističke projektile kratkog dometa, prenosi CNN.

Kina je u međuvremenu optužena da pokreće ruski ratni stroj znatnim količinama sredstava "dvostruke namjene" poput mikroelektronike i mašina koji se mogu koristiti za izradu oružja.

Prošle sedmice, SAD su prvi put kaznile dvije kineske firme zbog isporuke kompletnih sistema naoružanja. Sve tri zemlje negirale su da pružaju takvu podršku.

Analizirajući novonastalu saradnju, grupa koju podržava Kongres SAD i koja procjenjuje američku odbrambenu strategiju ovog je ljeta Rusiju, Kinu, Iran i Sjevernu Koreju nazvala "osovinom rastućih zloćudnih partnerstava".

Strah je da zajedničko neprijateljstvo prema SAD sve više tjera ove zemlje da rade zajedno – pojačavajući prijetnju, ne samo u jednoj regiji, već možda u više dijelova svijeta u isto vrijeme.

Ozbiljno pitanje

“Ako je Sjeverna Koreja suzaraćena strana, njihova namjera je učestvovati u ovom ratu u ime Rusije, to je vrlo, vrlo ozbiljno pitanje, i to će imati utjecaja ne samo na Evropu - također će utjecati na stvari u Indo-Pacifik također”, rekao je američki ministar obrane Lloyd Austin u srijedu u prvoj američkoj potvrdi da su sjevernokorejske trupe u Rusiji.

Decenijama nakon sila Osovine nacističke Njemačke, fašističke Italije i imperijalnog Japana te žestoke protuzapadne koalicije iz doba Hladnog rata – i godinama nakon što je George Bush neprijatelje SAD Iran, Irak i Sjevernu Koreju nazvao “osovinom zla” – postoji percepcija da je novo, opasno svrstavanje u jeku, s Putinovim ratom kao katalizatorom.

Takvo bi slaganje spojilo dvije sile koje već dugo imaju nuklearno oružje, državu za koju se vjeruje da je sastavila mnoštvo ilegalnih nuklearnih bojevih glava u Sjevernoj Koreji i Iran, za koji SAD kaže da bi vjerovatno mogao sastaviti takvo oružje za nekoliko sedmica.

Vojno partnerstvo Sjeverne Koreje s Rusijom sada povezuje oštri, "vrući sukob" u Evropi s posebno napetim razdobljem u "hladnom sukobu" na Korejskom poluotoku, budući da je sjevernokorejski vođa Kim Jong-nn povećao svoje prijetnje prema Jugu, s kojim je tehnički i dalje u ratu.

Nakon obavještajnih podataka o raspoređivanju sjevernokorejskih snaga u Rusiji, Južna Koreja je rekla da bi mogla razmotriti isporuku oružja Ukrajini, kojoj ovaj američki saveznik još nije izravno dostavio oružje.