Američki i kineski zvaničnici ramjenili su oštre riječi u prvim razgovorima na visokom nivou između administracije Joea Bidena i Kine, koji su se održali na Aljasci.
Kineski dužnosnici optužili su SAD za poticanje zemalja "na napad na Kinu", prenosi BBC.
Odnosi između dvije svjetske sile najzategnutiji su nego ikada. SAD su se obvezale pokretati sporna pitanja poput Pekinga i tretmana ugarskih muslimana u Xinjiangu.
U zategnutim razgovorima u Anchorageu učestvovali su državni tajnik Antony Blinken i savjetnik za nacionalnu sigurnost Jake Sullivan s američke strane, a sa druge najviši kineski dužnosnik za vanjsku politiku Yangom Jiechijem i ministar vanjskih poslova Wang Yijem.
Međutim, američki dužnosnik rekao je da su kasniji razgovori iza zatvorenih vrata bili "sadržajni, ozbiljni i izravni" te su pregazili planirana dva sata.
Jesu li SAD i Kina u novom 'hladnom ratu'?
Objavljeni su detalji o prvom Bidenovom pozivu s Xijem. U otvorenoj uvodnoj izjavi prije privatnih razgovora, gospodin Blinken rekao je da će SAD "razgovarati o našoj dubokoj zabrinutosti djelovanjem Kine, uključujući Xinjiang, Hong Kong, Tajvan, cyber napade na Sjedinjene Države, ekonomsku prisilu naših saveznika".
"Svaka od ovih radnji ugrožava poredak zasnovan na pravilima koji održava globalnu stabilnost", rekao je.
Kao odgovor, Yang optužio je Washington da koristi svoju vojnu moć i finansijsku nadmoć za suzbijanje drugih zemalja.
"Zloupotrebljava takozvane pojmove državne sigurnosti kako bi ometao normalnu trgovinsku razmjenu i potaknuo neke zemlje da napadnu Kinu", dodao je.
Yang rekao je da su ljudska prava u SAD-u na niskom nivou, posebno prava afroamerikanaca. Sullivan je uzvratio udarom, rekavši da Washington nije tražio sukob s Kinom, ali je dodao: "Uvijek ćemo se zalagati za svoja načela za svoj narod i za svoje prijatelje."
Mogu li SAD i Kina surađivati?
Rasprava koja se odvijala pred svjetskim medijima trajala je više od sat vremena. To je prvi sastanak SAD-a i Kine na visokoj razini od prošlog juna - tokom administracije prethodnog američkog predsjednika Donalda Trumpa.
Bila je to "neobično nediplomatska sparing utakmica", posebno za sastanak sazvan radi preispitivanja odnosa SAD-a i Kine pod novom američkom administracijom.
Unaprijed je Bidenov tim bio otvoren u javnoj kritici Pekinga. Dakle, Kinezi su znali šta mogu očekivati i činilo se da su došli spremni uzvratiti udarac.
Posebno su bili ljuti što im je Washington dan prije razgovora uveo sankcije zbog suzbijanja pro-demokratskih zagovornika u Hong Kongu.
Moglo je biti i određenog držanja tijela, jer je američki dužnosnik rekao da je privatni razgovor koji je uslijedio bio sadržajan i ozbiljan.
Administracija Bidena izjavila je da će biti oštra po pitanjima koja zabrinjavaju, ali spremna sarađivati s Pekingom po pitanjima od interesa. Međutim, odnos je opisao kao geopolitičko takmičenje demokratije i autokracije.
A Kinezi su odbili napraviti kompromis u onome što kažu da su pitanja nacionalnog suvereniteta i sigurnosti. Hoće li moći pronaći pragmatične tačke saradnje ili ne, bit će mjera kako će se odnosi kretati naprijed.
Nakon toga, američka delegacija optužila je Kinu za kršenje dogovorenog protokola od dvije minute uvodne riječi svake strane.
"Čini se da je kineska delegacija stigla s namjerom da se proslavi, usredotočeno na javnu pozorišnu i dramsku umjetnost, a ne na suštinu", rekao je visoki zvaničnik uprave.
Zvaničnik je rekao da će SAD nastaviti razgovore kako je planirano, dodajući kako su "pretjerane diplomatske prezentacije često usmjerene na domaću publiku".
U kasnijim primjedbama putem državnih medija, kineski su dužnosnici rekli da su SAD, a ne Kina, kršile protokol prekoračujući dogovoreno vrijeme u uvodnim riječima. Optužili su SAD za "neutemeljen napad na kinesku unutrašnju i vanjsku politiku".
Pozitivnije je citirao gospodina Yang koji je rekao da "ozbiljne poteškoće u kinesko-američkim odnosima u prošlosti ne bi trebale biti nastavljene".
BBC-jeva Barbara Plett Usher kaže da su razgovori prva prilika za administraciju Bidena da pokaže kako se namjerava nositi s onim što je Blinken nazvao "najvećim geopolitičkim testom 21. stoljeća".
Kina traži reset nakon što su odnosi dosegnuli dno pod Trumpovom administracijom, dodaje njihov dopisnik. Wang rekao je da je Peking spreman ponovno otvoriti "konstruktivni dijalog".
Oko čega se Kina i SAD ne slažu?
Trgovina naprimjer. SAD optužuju Kinu za nepoštene prakse, poput subvencioniranja industrija, krađe intelektualnog vlasništva, održavanja niske valute i postavljanja zapreka trgovini.
Kina sa svoje strane želi velike trgovinske carine koje je uvela Trumpova administracija u kineskom pokretu.