Ako korisnik pametnog telefona dodirne ekran dok hoda, obrazac hoda se prilagođava zahtjevima multitaskinga.
Istraživači sa Univerziteta primijenjenih nauka (FH) Campus u Beču istraživali su u studiji šta se tačno dešava kada dođe do "hodanja teksta": U časopisu Heliyon pokazuju da koraci postaju kraći i širi. Ovaj "kaubojski" hod smanjuje rizik od pada, ali može opteretiti koljena.
"Rezultati studije pokazuju da se tijelo prebacuje u neku vrstu "sigurnosnog načina rada" kada se koristi pametni telefon. Dok se brzina hodanja smanjuje, istovremeno se povećava širina koraka", rekao je voditelj istraživačkog projekta Sebastian Durstberger u ponedjeljak u prijenosu sa FH Campusa. To je tim otkrio kada su pomno posmatrali 27 učesnika studije dok su marširali na posebnoj traci za trčanje ispred velikog ekrana, koji je, poput tipične ulične buke, osiguravao što realnije uslove u laboratoriji.
Njihova kretanja su zabilježena pomoću senzora, prikazana u 3D modelima i analizirana. Zabilježeni su i položaj stopala te raspodjela sile. Dok su hodali, ispitanici su morali da rade na aritmetičkim zadacima u glavi jedno vreme, a drugom na pametnom telefonu. "Ovo nam je omogućilo da saznamo da li koncentriranje samo na jednu stvar ili korištenje pametnog telefona utiče na hod“, kaže Durstberger.
Prema naučnicima, kraći i širi koraci dovode do većeg stresa na vanjskoj strani kolenskog zgloba, što se može povezati s blagim X položajem. Dugoročno, ovaj hod "šetača teksta" mogao bi trajno oštetiti meniskus i hrskavicu te smanjiti njihovu otpornost, tvrde istraživači.