Papa Franjo, koji je upravo bio podvrgnut operaciji debelog crijeva, relativno je dobrog zdravlja, iako mu je još u mladosti odstranjen dio pluća, priopćio je u ponedjeljak Vatikan.
Današnja operacija izvedena je pod općom anestezijom kako bi se riješio problem divertikularne stenoze debelog crijeva, tj. odstranjena mu je lijeva polovina debelog crijeva.
Skoro umro u 21. godini
Sve do sada, 84-godišnjeg Papu je najviše mučio išijas, koji je uzrokovao bolove u donjem dijelu leđa, kuka i noge te je povremeno morao otkazati neka događanja.
Svoj išijas je nazvao “neugodnim gostom”.
Papa Franji je skoro umro u 21. godini kada je razvio pleuritis, upalu tkiva koje okružuje pluća, tvrdi njegov biograf Ausren Ivereigh.
Stoga mu je u listopadu 1957. odstranjen dio plućnog krila.
U knjizi “Odvažimo se sanjati” prisjetio se tog događaja iz mladosti i napisao: “Mogu pomalo shvatiti kako se osjećaju ljudi oboljeli od koronavirusa koji se muče s disanjem na respiratorima”.
Što se tiče operacije pluća u mladosti, Sveti Otac tvrdi da se “potpuno oporavio i da od tada nije imao nikakva ograničenja”.
Kao nadbiskup Buenos Airesa, kako piše Ivereigh, protiv išijasa se borio akupunkturom te je odlazio kineskom liječniku.
Pregrmio je Papa i “skoro fatalnu upalu žući”, te kratku epizodu sa srcem 2004., dok su problemi s “masnom jetrom” riješeni promjenom prehrane.
Pomoć zbog mentalnog stanja
Franjo se često šali na račun svog hoda, tj “geganja”, koje nije toliko uzrokovano išijasem koliko ravnim stopalom.
Papa ne krije i da je za vrijeme brutalne vojne diktature u Argentini tražio pomoć zbog svog mentalnog stanja. Jednom tjedno je tijekom šest mjeseci odlazio “odličnoj psihijatrici” kako bi mu pomogla nosito se s tjeskobom.
Sada to rješava slušajući Bacha i pijuckajuću argentinski čaj “mate”.
Papa ide na počinak u 21 sat i čita oko sat vremena, a budi se u četiri ujutro. Nakon ručka odrijema oko 45 minuta.
Njegov autobiograf primjećuje kako je Papa vrlo transparentan kada je u pitanju njegovo zdravlje, fizičko i psihološko.
“Možete li zamisliti bilo kojeg poglavara da se tako ogoli: Bidena? Kraljicu?”, zapitao se Ivereigh.
Daleko smo od Vatikana koji je odbijao potvrditi Parkinsonovu bolest kod Ivana Pavla II., koju su svi mogli zamijetiti, rekao je Papin biograf.