Kolumne

Parade: Koga je obmanuo Šefik Džaferović

Bilo je to prije godinu dana. U sarajevskoj Vijećnici društvo koje samo sebe titulira elitom okupilo se na promociji desete generacije tuzlanskog Američkog univerziteta, stigao i Šefik Džaferović, član Predsjedništva BiH. Dočekali ga Denis Prcić, osnivač i Mirsad Đonlagić, rektor Američkog univerziteta i Džaferović nije štedio riječi hvale za tu firmu naglašavajući da je AU pokazao ozbiljnost i odgovornost u radu i da puno znači za BiH i njen euroatlantski put. Proglasili su ga za „leadership award“ i dali mu potvrdu o tome.

Nigdje ništa

Prije nepunih mjesec dana istražitelji Tužilaštva BiH krenuli su u potragu za Američkim univerzitetom u Sarajevu i na dvije adrese nisu našli poslovne prostorije, nema ni dekana ni rektora, nema ništa. Ni u Tuzli istražitelji nisu bili bolje sreće.

Nakon toga, Ministarstvo za obrazovanje, nauku i mlade Kantona Sarajevo saopćilo je da Američki univerzitet nema dozvolu za rad u Sarajevu nego je u glavnom bh. gradu osnovao „Američku školu za ekonomiju“. Registrovana je u februaru 2018. godine kao visoka škola potpisom Envera Halilovića, direktora državne Agencije za razvoj visokog obrazovanja i osiguranje kvaliteta. Potpis je stavio nakon što  je preporuku dala posebna komisija koju je on formirao, a u kojoj su bili Almira Hadžović-Džuvo, Fethi Silajdžić, Saša Milić i Emina Džaferović. Bilo je  zbog sastava te komisije povuci – potegni jer nisu dostavljeni dokazi o nepostojanju sukoba interesa njenih članova. Kako god, dali su saglasnost za akreditaciju „Američke škole za ekonomiju“.

Zanimljivo je da ta visoka škola pet godina radila bez odobrenja i niko od nadležnih na to nije reagirao.

Leđa i zaštita

Statut “Američke škole za ekonomiju“ njen senat na čelu sa Esmirom Ganićem usvojio je krajem 2013. godine. Bilo je to u godini u kojoj je diplomu Američkog univerziteta dobio Osman Mehmedagić, direktor Obavještajno-sigurnosne agencije (OSA). Ostale su i do danas brojne nejasnoće o radu Prcićevog Američkog univerziteta. Prije desetak i više godina studenti su tražili da se njihov status razriješi i otklone dileme o validnosti njihovih diploma. Nezvanično saznajemo da su istražitelji Tužilaštva BiH već i do kraja razmrsili cijeli taj čvor i da je Mehmedagićeva diploma koju je on proglasio državnom tajnom puna rupa.

Kako god, Američki univerzitet i osobno Prcić imali su i imaju u SDA leđa i zaštitu. Prcić je okupio ekipu predavača, uglavnom moćnih ljudi u SDA o čemu svjedoči i Džaferovićeva direktna potpora. To što je u svemu puno mutnog, najmanje je važno vlastodršcima baš kao i Džaferovićevi hvalospjevi i „akcija obmane“, uostalom ni prva ni zadnja. Studenti i njihovi roditelji sve će platiti, svakako ni Džaferović ni vrh njegovog SDA ništa ne plaćaju nego uvijek i samo naplaćuju.

Uzgred, među najvažnijim profesorima Američkog univerziteta je aktuelni ministar odbrane Selmo Cikotić. Kad smo kod njega, da ispričamo... Hamdija Hadžihasanović, nakon rata zamolio tadašnjeg ministra odbrane Cikotića za potvrdu da je bio ratni ministar odbrane, trebalo mu za penzijski dosje. Cikotić se nikada nije javio, ali je nakon nekoliko dana sekretarica iz njegovog kabineta nazvala Hadžihasanovića i kazala mu da ga nema u evidenciji i neka ode u općinu Ilidža „možda oni imaju“. Poslušao Hamdija, ali mu i na Ilidži kazali da u evidenciji ne postoje dokazi da je bio ratni ministar odbrane. Na tu funkciju Hamdiju Hadžihasanovića postavio ga je Alija Izetbegović i nakon nekog vremena, on je , vidjevši šta i kako se radi, podnio ostavku. Nije htio da samo klima glavom i šuti.

Stavovi izneseni u ovom tekstu su lični stavovi autora i ne odražavaju nužno uređivačku politiku Raporta.