Već je i ovaj Dan nezavisnosti BiH na izmaku. Obilježen je kako mu i priliči. Dostojanstveno, ponosno, ali i srčano u mnogim dijelovima Jedne jedine.
Dan nezavisnosti slavi se u čast referendumu o nezavisnosti BiH koji je održan na današnji dan 1992. godine. Devedeset devet posto građana, od 64 posto, koliko ih je izašlo da podrži nezavisnost, zaokružilo je historijsko da.
Za generacije koje ne pamte taj historijski trenutak, pitali smo političara, profesora i člana ratnog Predsjedništva BiH da nam dočara atmosferu koja je vladala u tim davnim danima.
"Tada sam imao 40 i koju godinu, negdje na polovini onoga što se zove životni vijek", govori Pejanović za Raport i evocira kako je to tada doživio.
"Vodio sam političku stranku, Demokratski socijalistički savez, koji je učestvovao tada u izborima, prvim demokratskim, slobodnim i višestranačkim 1990. godine. Naravno, bio sam kao stranački aktivista i vođa jedne stranke na ideji da BiH historijski pripada da postane nezavisna i suverena država u odnosu na dotadašnji svoj pravni i državni razvoj, jer su već jugoslovenske republike usljed disolucije jugoslovenske federacije, kao što su Slovenije, Hrvatska i Makedonija bile već provele referendume i donijele odluke o proglašenju nezavisnosti", sjeća se naš sagovornik.
Dakle, napominje, atmosfera je bila takva da su donekle bile tenzije zato što je jedna od vladajućih stranaka, Karadžićev SDS, odbijala svaku vrstu, svaku mogućnost nezavisnog i suverenog razvoja države BiH.
Radovan Karadžić, tadašnji predsjednik SDS-a, kasnije vrhovni komandant Vojske RS, a danas osuđenik za ratne zločine pred Tribunalom u Haagu, tražio je od srpskog naroda da bojkotiraju referendum.
"On je zagovarao samo jedan interes, a to je interes Slobodana Miloševića i njegovog režima, a to je da BiH cijela ili u najvećem dijelu bude u sastavu, tada se to zvalo Savezna Republika Jugoslavija, a zapravo je bio naziv koji je zamjenjivao tezu ideje velike Srbije", priča Pejanović.
Objašnjava da su se građani na poziv pet opozicionih i dvije vladajuće stranke odazvali na referendum u vrlo visokom postotku, to je 64 posto, gotovo u potpunosti dvije trećine građana izašle su u svim gradovima i centrima, izašli su iz svih naroda i to je bio potpuno legitiman referendum koji je izveden pod međunarodnom kontrolom.
"Dakle, i pored otpora koji su bili rekoh od koga, BiH je voljom i jedinstvom, sviješću svojih građana u čemu sam i individualno učestvovao ne samo kroz stranku, izglasala i osigurala sebi nezavisnost, suverenost, samostalnost", napominje sagovornik Raporta.
A na pitanje gdje je BiH danas, odgovara da bez obzira na to što je uslijedio rat, bez obzira na sve teškoće, BiH je danas suverena, nezavisna država koja radi na programu reformi za članstvo u Evropskoj uniji, koja je članica Ujedinjenih nacija.
"Ako smo iznijeli izazov u tim historijskim uslovoma kad se već ratuje u okruženju, da osiguramo svoju nezavisnost i suverenost i izazov da dobijemo šansu da budemo u Evropskoj uniji i da savladamo reforme je također nešto što će ovo društvo riješiti uz njegove demokratske snage i uz pomoć, naravno, međunarodne zajednice", zaključuje Pejanović ta Raport.