STRAH OD NESAVRŠENOSTI

Pet negativnih situacija u roditeljstvu koje su barem jednom doživjeli svi roditelji

Biti roditelj uzbudljiva je životna avantura s usponima i padovima, iznenađenjima i sretnim trenucima. Međutim, biti roditelj nije nimalo lak zadatak. Osim neprestanog pritiska okoline, roditelji sami sebi stvaraju pritisak oko toga kakvi su roditelji. Ponekad previše analiziraju svoje ponašanje i za zlo si uzimaju ono što možda ne bi trebali.

Roditeljstvo je teško, a ovo su neke od najčešćih činjenica o roditeljstvu zbog kojih se roditelji osjećaju krivima, a stvarno ne bi trebali.

Nećete uvijek moći sve kontrolirati

Roditelji ne mogu uvijek sve kontrolirati. Ponekad nećete moći smiriti dijete koje ima izljev bijesa ili utjecati na neku sličnu situaciju. Potrebno je da se roditelji pomire s time da će se ponekad morati prepustiti situaciji koju ne mogu kontrolirati kako ne bi bili pod nepotrebnim stresom, često bili frustrirani i osjećali se nemoćno.

Često ćete osjećati krivnju

Svi roditelji barem su jednom u životu osjećali krivnju zbog načina na koji su razgovarali ili se ponašali prema djeci. Roditelji si trebaju priznati da su i oni samo ljudi te prihvatiti svoje pogreške i pokušati ih ne ponoviti. Također, roditelji ne bi trebali dopustiti da osjećaj krivnje prevlada bezbrojne trenutke ljubavi i brige koje pružaju svojoj djeci.

U redu je ako nemate isti roditeljski "stil" odgajanja

Ne postoje dva ista roditelja, kao ni potpuno isti stilovi roditeljstva, prenosi The Times of India. Ono što je dobro za jednu porodicu, ne mora nužno biti dobro za drugu i to je sasvim u redu. Roditelji trebaju vjerovati svojim instinktima i u saradnji s partnerom pronaći najbolje metode koje će pomoći u odgajanju djece.

Osjećat ćete se loše ako poželite pauzu, a ne biste trebali

Prepoznavanje potrebe za pauzom znak je samosvijesti i brige o sebi kojemu bi više roditelja trebalo pridati pažnju. Bilo da se radi o pauzi za kafu bez djece ili kratkom vikend putovanju, uzimanje vremena za sebe ključno je za očuvanje zdravog razuma te pomaže da budete bolji roditelji jer vaše raspoloženje jako utječe na djecu. Mnogi roditelji osjećaju se loše ako samo i pomisle na "pauzu" od svoje porodice, ali uzimanje pauze ponekad je i više nego potrebno.

Strah od nesavršenosti

Svi griješimo, i to je ono što nas čini ljudima, a ništa drugačije nije ni kada postanemo roditelji. Koliko god se trudili, ponekad ćete donijeti loše odluke zbog kojih ćete požaliti, ali na svaku nesavršenost možete gledati kao na životnu lekciju. Kako prenosi The Times of India, roditelji se trebaju osloboditi pritiska da uvijek budu savršeni. Jednom kada prihvate da će povremeno pogriješiti, puno će se bolje osjećati i manje će se osjećati krivima.