Kako starite postaje sve važnije učiniti sve što je u vašoj moći da očuvate zdravlje.
Bolest koja posebno pogađa osobe starije životne dobi je Alzheimerova bolest. Ona nepovratno uništava ljudsko pamćenje i sposobnosti razmišljanja. Više studija, uključujući i ono nedavno objavljeno u časopisu Neurology, otkrilo je da postoje određene životne navike koje mogu sniziti rizik od razvoja ove bolesti za čak 60 posto.
- Redovno vježbanje
Za istraživanje u Neurology, istraživači su "koristili detaljne podatke o prehrani i načinu života iz dvije baze podataka, jedne od 1.845 osoba čija je prosječna dob bila 73 godine, druga od 920 osoba čija je prosječna dob bila 81 godinu. Niko od njih nije imao Alzheimerovu bolest na početku te su ih pratili u prosjeku oko šest godina, tokom kojih je 608 razvilo Alzheimerovu bolest".
Na temelju njihovih rezultata utvrdili su da je najmanje 150 minuta sedmično (21 minuta dnevno) umjerenog do jakog intenziteta vježbanja ključan faktor u prevenciji ove bolesti.
- Održavanje uma aktivnim
Ovo je jednako važno kao i održavanje vašeg tijela aktivnim.
"Moje glavne preporuke su uključiti se u kognitivno stimulirajuće aktivnosti kao što su čitanje knjiga i novina te igranje igrica koje stimuliraju mozak, poput šaha", rekao je za New York Times Klodian Dhana, glavni autor studije i docent medicine na Medicinskom fakultetu Rush.
- Umjereno konzumiranje alkohola
Iako nedavna naučna istraživanja sugeriraju da biste trebali potpuno izbjegavati alkohol, ako uživate u čaši vina ili piva, vjerovatno je to potpuno u redu. Prema nalazima studije, umjereno konzumiranje alkohola bila je jedna od pet navika koje, u kombinaciji s drugima, mogla sniziti rizik od razvoja Alzheimerove bolesti. U slučaju da se pitate šta predstavlja umjereno pijenje, američko Ministarstvo zdravlja kaže da je riječ o tek jednom alkoholnom piću dnevno.
- Nemojte pušiti
Pušenje cigareta donosi samo negativne nuspojave pa je tako i veći rizik od razvoja ove bolesti ako ste ljubitelj nikotina.
- Zdravo se hranite
Prema Dhaniju i njegovom istraživačkom timu, posljednji dio ove zagonetke je kvalitetna prehrana: "Slijedite]prehranu za zdravlje mozga koja uključuje zeleno lisnato povrće, bobice, orašaste plodove, perad, ribu i ograničava prženu hranu", izjavio je on za New York Times.
Naravno, ovi savjeti su najdjelotvorniji ako ih se pridržavate u što većoj mjeri. Prema nalazima studije, pojedinci koji su redovno uključivali dva do tri od ovih pet faktora životnog stila imali su 37 posto niži rizik od razvoja Alzheimerove bolesti u odnosu na one koji su se pridržavali jednog ili nijednog od ovih savjeta. Međutim, osobe koje su prakticirale četiri ili pak svih pet savjet, utvrđeno je da je rizik od razvoja ove bolesti čak 60 posto manji, piše BestLife.