Uoči večerašnje izvedbe predstave "Šestorica protiv Turske" u Narodnom pozorištu Sarajevo, situacija u našem društvu je usijana. Dok jedni traže da predstava ne bude izvedene, s druge strane mogu se čuti stavovi da cenzuri nije mjesto u tetarru.
O ovom slučaju za Raport je govorio naš cijenjeni reditelj Pjer Žalica.
"Stav, naročito kritički, je imanentan umjetnosti. Jedan od važnijih zadataka umjetnosti je da postavlja teška pitanja, da se bavi osjetljivim temama, to se ne smije, ali i ne može zabranjivati.
Umjetnost, sa druge strane, ne smije da promovira univerzalno negativne stvari, poput fašizma, rasizma, šovinizma svake vrste, povrede ljudskih prava... U to nikako ne spadaju različiti politički stavovi. Kažem, ne znam tačno o čemu se radi, ne poznajem političke prilike u Turskoj, ne znam ništa niti o predstavi, možda je dobra, možda loša... Iz dostupnih podataka mi se, ipak, čini da je u pitanju pokušaj političke cenzure. Iako to govorim sa malom rezervom, jer nisam dovoljno upućen, ipak mislim da je nemjerljivo bolje pustiti da se igra i loša predstava nego postupiti po pritisku političke cenzure. Ja sam snimao filmove u ratu, pod opsadom i moj rad nije bio politički provjeravan niti cenzuriran. To smatram dokazom da smo tada bili u pravu, slobodni, a da smo vremenom zadobili neki podanički duh, koji nije dobar. Za nas, rekao je Žalica.
Tekst "Šestorica protiv Turske" je napisao Jeton Neziraj, jedan od međunarodno najpoznatijih kosovskih dramskih pisaca, a režirao Blerta Neziraj.
Predstava je međunarodna pozorišna koprodukcija Qendra Multimedia (Kosovo) & Gerçek Tyiatrosu (Turska) u saradnji sa My Balkans (SAD/Srbija).
U zvaničnom saopćenju Ambasade Turske u Sarajevu je istaknuto oštro protivljenje izvođenju predstave. Između ostalog, naveli su kako predstava navodno promovira propagandu u korist FETO-a.