Napster, osnovan 1999. godine, bio je platforma za dijeljenje datoteka koja je postala simbol piratiziranja softvera i aplikacija, čime je pokrenut val ilegalnog ‘skidanja muzike’ koji je kasnije nastavljen s platformama poput LimeWirea i ThePirateBaya.
Godine 2000. Udruženje za industriju snimanja Amerike (RIAA) tužila je Napster zbog ilegalne distribucije zaštićenih materijala, a slučaj “Metallica vs Napster” postao je historijski slučaj borbe gdje se Metallica zalagala da se Napster ugasi čime su Hetfield i društvo postali omraženi od pirata. Godine 2002. Napster je podnio zahtjev za stečaj, a uz sudsku odluku, platforma je ugašena.
No, Napster nije nestao zauvijek. 2011. godine, ono što je od njega preostalo, kupio je Rhapsody, koji je veliki piratski brand obnovio, no kao streaming servis. Rhapsody je 2016. godine i promijenio ime u Napster. Danas je Napsterova streaming usluga i dalje aktivna, s više od 110 miliona licenciranih pjesama, dostupnih u 34 zemlje, no nije uspio konkurirati gigantskim platformama poput Apple Musica, Spotifyja, Amazona, Tidala i YouTube-a.
Više od 20 godina nakon što je prvotno ugašen, Napster je sada prodan za 207 miliona dolara firmi Infinite Reality, koja se bavi tehnologijama za virtualnu stvarnost. Prema izvještaju Varietyja, dogovor je postignut 25. marta, a Infinite Reality ima ambiciozne planove za preoblikovanje Napstera u potpuno novo iskustvo. Osim što će Napster ponovno postati servis za streaming muzike, planira se pretvoriti u „društvenu muzičku platformu koja stavlja naglasak na aktivnu interakciju s obožavateljima, a ne samo na pasivno slušanje“, te će umjetnicima omogućiti „povezivanje s obožavateljima, posjedovanje i unovčavanje odnosa s njima“.