Svijet

Plava džamija u Istanbulu otvorena nakon pet godina restauracije

Čuvena Sultanahmetova džamija, poznata kao Plava džamija, ponovo je otvorena u petak, 21. aprila, nakon pet godina restauracije.

Prisustvujući ceremoniji otvaranja džamije, prvog dana Ramazanskog bajrama, turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan opisao ju je kao "jednu od najvažnijih simbola Istanbula".

U intervjuu za Anadoliju, Hayrullah Celebi, regionalni menadžer Generalne direkcije fondacija, rekao je da direkcija slijedi princip da džamije koje se obnavljaju budu otvorene za molitve i posjete.

Celebi je rekao da je Plava džamija, pored kratkog zatvaranja od pet mjeseci u proteklih pet godina, ostala u funkciji, iako ograničenog kapaciteta.

Restauracija Sultanahmetove džamija u Istanbulu, jedna od najopsežnijih u 400 godina njenog postojanja, počela je 2018. godine.

Sultanahmetova džamija, koja je jedina džamija u osmanskoj arhitekturi sa šest munara, neizostavan je dio fotografija i razglednica Istanbula. Zbog plave boje koja preovladava na pločicama i natpisima poznata je i pod nazivom Plava džamija, a izgrađena je 1616. godine po naredbi osmanskog sultana Ahmeda I.

Plava džamija, izgrađena 1616. godine, ima osam sporednih kupola i pet glavnih kupola. Kombinira mnoge bizantske elemente s tradicionalnom islamskom arhitekturom i smatra se posljednjom velikom džamijom klasičnog razdoblja.

Džamija je izgrađena u pravougaonom planu, a molitveni prostor, koji je kvadratnog tlocrta, ima ukupno 2,646 m2. Promjer kupole, koja ima visinu od 43 metra, iznosi 23 metra. Džamija, koja plijeni pažnju svojom veličinom, jedna je od najvažnijih turističkih atrakcija Istanbula.

Dvorište u Plava džamija je barem jednako impozantan kao i interijer. Džamija, koja ima vrlo veliko dvorište, smještena je u željeznoj vrpci na zapadnom ulazu u avliju.

Važna karakteristika Plave džamije su njeni minareti. Plava džamija je jedna od dvije džamije sa šest minaretina u Turskoj, a druga je Šabanci džamija u Adani. Na uglovima Plave džamije nalaze se četiri minareta. Svaki od ovih valovitih minareta u obliku olovke ima tri balkona sa stalaktitnim kupolama (Şerefe), drugi na kraju prednjeg dvorišta ima dva balkona.

Danas, kada sunce zalazi, džamija je osvijetljena projektorima u boji, a oko džamije se okuplja veliki broj ljudi, koji čine i Turci i turisti, da slušaju večernju molitvu iz zvučnika u munari.

AA
AA
AA
AA
AA
AA
AA
AA
AA
AA
AA
AA
AA
AA
AA