Crowdstrike

Plavi ekran smrti: Oni su krivi što su danas pali sistemi širom svijeta

Američka tvrtka za kibernetičku sigurnost CrowdStrike najvjerojatniji je krivac za ozbiljne probleme s računalima i serverima koje su petak prijavile mnogobrojne tvrtke iz cijelog svijeta.

Novinski portal The Verge objavio je da CrowdStrike u opticaj pustio neispravno ažuriranje te da ono računalima ne dopušta da se normalno upale i pokrenu operativni sustav Windows tvrtke Microsoft.

CrowdStrike je objavio da je upoznat s činjenicom da velik broj računala ima problema, da je locirao problem te da je povukao neispravno ažuriranje. Međutim, The Verge navodi da su računala na koja je ono stiglo još uvijek u problemima.

Stručnjaci za informacijske tehnologije iz cijelog svijeta objavili su na internetskoj platformi Reddit da imaju problema s računalima.

Moderator sekcije Reddita koja je posvećena tvrtki CrowdStrike objavio je privremeno rješenje problema koje uključuje brisanje jedne datoteke.

Tvrtka CrowdStrike osnovana je 2011. godine, a svojim klijentima pruža razne usluge iz domene kibernetičke sigurnosti. Sydney Morning Herald piše da ima gotovo 10 hiljada zaposlenih.

Između ostaloga, daje im sistematizirane obavještajne podatke o kibernetičkim prijetnjama te im pruža zaštitu od kibernetičkih napada. Uz to, tvrtka dolazi na lice mjesta nakon kibernetičkih napada kako bi ih analizirala i pronašla krivce.

Njezin je glavni proizvod Falcon Sensor - program koji se nalazi na mnogim računalima i serverima velikih tvrtki te ih stalno nadgleda.

CrowdStrike je u aprilu 2015. godine ustvrdio da je onemogućio napad grupe kineskih hakera na jednu američku tehnološku tvrtku.

Suosnivač tvrtke Dmitri Alperovitch rekao je tada da su kineski hakeri iz grupe Hurricane Panda odustali od napada na američku tvrtku jer su vidjeli da se na njezinoj mreži nalaze alati tvrtke CrowdStrike.

Alperovitch je 2015. Reutersu rekao da CrowdStrike ima tim od 20-ak "stručnih lovaca" koji nadgledaju mreže tvrtkinih klijenata kako bi pravovremeno uočili pokušaje hakerskih napada.

CrowdStrike je 2015. rekao da je 2012. identificirao rusku hakersku grupu "Energetic Bear" koja je prijetila energetskom sektoru.