Predsjednik Vlade Republike Hrvatske i HDZ-a Andrej Plenković rekao je u utorak da je na Državnom odvjetništvu RH (DORH) odgovornost za financijsko vještačenje u slučaju Agrokor te da se DORH o tome mora očitovati, a ne Vlada.
„Tu prije svega vidim odgovornost na Državnom odvjetništvu koje neovisno donosi svoje odluke, ali podrazumijeva i odgovornost, profesionalnost pa, u konačnici, i preuzimanje odgovornosti za ovakve situacije, koje su po mom mišljenju nanijele štetu postupku i ugledu državnog odvjetništva”, izjavio je Plenković, komentirajući odluku Visokog kaznenog suda da je financijsko vještačenje KPMG-a na kojem se temelji optužnica za izvlačenje 1,2 milijarde kuna iz Agrokora, nezakonit dokaz.
Na DORH-u je očitovanje i da povuku određene poteze odgovornosti za ovu situaciju, naglasio je premijer Plenković u izjavi za medije nakon sjednice šireg Predsjedništva HDZ-a, javila je Hina.
Vezano za međunarodni arbitražni sud u Washingtonu u slučaju Agrokor, Plenković je kazao da je riječ tek o preliminarnoj fazi, da će vjerojatno taj proces još jako dugo trajati te da i tu Hrvatsku zastupa DORH pa je na njima da se i o tome očituju.
„Na DORH-u je da se očituje o svim tim temama, a ne na Vladi. Vlada nema nikakvu namjeru preuzeti bilo kakvu, ni najmanju, ni promila odgovornosti za stvari koje čvrsto drži u rukama DORH”, istaknuo je.
Što se tiče proračunskih sredstava odobrenih za troškove DORH-a vezano za troškove vještačenja, rekao je, pak, da se DORH kao i sve duge državne institucije financiraju iz proračuna, te da ako postoji neka izvanredna situacija i DORH traži sredstva logično je da ih Vlada odobri.
Poručio je i kako neke političke stranke koje su vršile hajku na vlasnika Agrokora Ivicu Todorića danas kao da pate od amnezije.
„Postojali su tu i mediji koji su govorili da Plenković štiti 'Gazdu', neki ugledni novinari tome su se čak podsmjehivali dok su ovi, kao poštenjaci, njega nastojali staviti u zatvor prije lokalnih izbora 2017.”, rekao je premijer Plenković.
Podsjetio je kako je Božo Petrov (Most) 2017. podnio kaznenu prijavu protiv tadašnjeg vlasnika Agrokora, Todorića, poručivši da za razliku od njih i današnjih komentatora, on se kao predsjednik Vlade suzdržava od bilo kakvih komentara na proces koji traje.
„Todorić gotovo u svakoj izjavi mene optužuje da sam mu ničim izazvan u dokolici išao uzeti Agrokor zajedno s Vladom, no istina je sasvim drugačija”, naglasio je Plenković i nazvao takve teze promašenima.
Agrokor se 2017. našao u velikim financijskim problemima, imao je ogromnu zaduženost, prijetio je potpuni kolaps kompanije od 60 tisuća ljudi, kolaps niza dobavljača i obiteljskih poljoprivrednih gospodarstva, a Vlada je intervenirala posebnim Zakonom o postupku izvanredne uprave o trgovačkim društvima od sistemskog značaja za RH, kako bi očuvala radna mjesta, kompaniju, kako bi se isplatili OPG-ovi, održali na nogama dobavljači i to bez troška za hrvatski proračun, podsjetio je hrvatski premijer.
„Prije nego je došao u probleme nismo spominjali Agrokor, niti se njime bavili, niti željeli njime baviti, ali smo se kao i s brojim drugim krizama morali baviti”, rekao je Plenković.
„Imate dvije opcije, da djelujete ili da ne djelujete, da nismo djelovali imali bismo stečaj Agrokora, ljudi bi ostali bez radnih mjesta, OPG-ovi i dobavljači bi popadali kao kule od karata, imali bismo kolaps hrvatskog gospodarstva ”, dodao je.
Nije želio komentirati izjavu predsjednika RH Zorana Milanovića da se slučaj Agrokor vodi traljavo jer, kako je kazao, on ništa nije pomagao ni oko čega bitnoga u Hrvatskoj i jer ne želi gubiti vrijeme na njegove izjave.