Svaki motorički pokret počinje u mozgu, pa tako i pokreti pri plivanju, bilo da je riječ o kraulu, prsnom ili leđnom stilu. Da bi tijelo bilo stabilno u vodi, mozak mora munjevito da obradi sve signale tijela koje nervi šalju o položaju tijela u prostoru, kako bi iz tih informacija generirao nove impulse za pokrete.
To je kod plivanja teže nego kod trčanja ili vožnje bicikla, jer ne postoji čvrsta podloga. Pokreti pri plivanju su također složeni i zahtijevaju dobru koordinaciju kako bi se brzo kretali i ne bi tonuli.
Postoji nekoliko manjih studija koje ukazuju na to da plivanje poboljšava funkciju mozga i doprinosi mentalnom zdravlju.
Hrana za moždane ćelije
Povećan protok krvi u mozgu također dovodi do formiranja posebnog faktora rasta, „neurotrofičnog faktora iz mozga", ili skraćeno BDNF. Taj protein djeluje kao hrana za mozak, kaže neurobiolog Martin Korte sa Tehničkog univerziteta u Braunšvajgu
On ne samo da štiti postojeće nervne ćelije i sinapse – dakle, veze između nervnih ćelija koje su mozgu potrebne za prijenos signala već također podstiče stvaranje novih veza. Što je više BDNF-a, to bolje funkcionišu logičko i apstraktno razmišljanje, organizaciono razmišljanje i pamćenje.
Plivanje smanjuje rizik od Alzheimerove bolesti
Te nove veze mogu da suzbiju procese starenja, kaže neurobiolog Korte. S jedne strane, stvara se rezerva sinapsi koje mozak može da iskoristi kada druge propadnu. S druge strane, sport - naročito intenzivan sport poput plivanja - podstiče cirkulaciju. To ne samo da poboljšava snabdijevanje hranljivim materijama, već i stimuliše uklanjanje naslaga. Istraživač iz Braunšvajga naglašava: plivanje ne može potpuno eliminisati rizik od Alzheimerove bolesti, ali ga može smanjiti.
Pored toga, u hipokampusu se formiraju nove nervne ćelije. Ova moždana struktura, koja je zbog svog oblika dobila ime „morski konjić", važna je za prelazak sa kratkoročnog na dugotrajno pamćenje. Tu se sadržaji iz kratkoročnog pamćenja provjeravaju i, ako su dovoljno značajni, čuvaju se u dugoročnom pamćenju, odakle mogu kasnije biti pozvani. Hipokampus također ima koristi od fizičke aktivnosti, posebno kada se aktiviraju velike mišićne grupe, kao što je slučaj sa plivanjem.
Poboljšava raspoloženje
Plivanje, kao i drugi sportovi - dovodi do oslobađanja serotonina. Serotonin je neurotransmiter, on utječe na percepciju bola, ritam spavanja i buđenja - i raspoloženje. Plivanje je, međutim, posebno opuštajuće, jer morate da se koncentrišete na pokrete kako ne biste progutali vodu, kaže Brita Bulman, doktorica i ekstremna plivačica iz Rostoka. Fokusiranje na ravnomjerne, ciljno orijentisane pokrete trenira pažnju - onaj ko pliva, potpuno je u sadašnjem trenutku. Negativne misli nestaju.
Redovno i kontinuirano
Da bi se osiguralo da plivanje ima pozitivan efekt na rad mozga, neurobiolog Martin Korte preporučuje tri do četiri treninga sedmično. Ali pritom naglašava: morate da vježbate u vodi, morate da se potrudite. Onda je dovoljno 20 minuta. Poređenja radi: za isti efekt je neophodno 40 minuta trčanja ili čak 60 minuta vožnje biciklom. Utoliko je plivanje veoma efikasna metoda za treniranje mozga, kaže Korte.
Vodeni sportovi čak i ako imate srčanih problema
Čak i ljudi sa srčanim problemima mogu imati koristi od vježbanja u vodi, ako se pridržavaju određenih mjera opreza i prije toga dobiju „zeleno svjetlo" od svog ljekara za umjereni trening.
Njemačka fondacija za srce preporučuje da se u vodu ulazi polako i ne izlazi naglo, kako bi se cirkulacija prilagodila pritisku vode. To je zato što hidrostatički pritisak dovodi do toga da se krv iz dijelova tijela koji su dublje u vodi potiskuje u gornje dijelove tijela. Kada se izlazi iz vode, krv se vraća u noge i karlični dio, a krvni pritisak blago opada. To može dovesti do ubrzanog otkucaja srca i vrtoglavice.
Sportske grupe za srčane bolesnike obično treniraju samo u vodi do struka, pacijenti imaju čvrst oslonac, što pruža sigurnost. Voda također olakšava stajanje na jednoj nozi, trčanje unazad ili skakanje: ono što ne funkcioniše u sportskoj sali, funkcioniše u bazenu, prema iskustvu Brite Bulman, koja u Rostoku vodi grupu za srčane bolesnike.
Za njih je voda istovremeno oslonac i otpor. Pokreti protiv pritiska vode su teži, pa su mišići više angažovani. I to dugoročno trenira srce i cirkulaciju. Pored toga, primijetno se rasterećuju zglobovi, diskovi i pršljenovi. Plivanje je, dakle, vježba za cijelo tijelo - od glave do pete i u bilo kojem uzrastu.