Svijet

Plutajuća misterija od 300 miliona dolara: Trag megajahte vodi do samog Putina

Samo dan nakon odluke suda na Fidžiju da Sjedinjene Američke Države treba da preuzmu jednu od najluksuznijih jahti na svijetu koja je bila ruskom vlasništvu iz te pacifičke ostrvske države, jer je bila preskupa da održavanje, ovo plovilo koje vrijedi 325 miliona dolara isplovilo je ka SAD.

Pored toga što ima veliku vrijednost, izuzetno je teška i za održavanje, a za njeno pokretanje potrebno je približno milion dolara svake svake godine, prenosi Nova.rs.

Pravna bitka

U pisanim dokazima sudu na Fidžiju, gdje je brod bio predmet pravne bitke jer nije bilo jasno kojem ruskom oligarhu pripada, njen kapetan je otkrio da je ova jahta satkana od izuzetno kvarljivih materijala: mermera, pozlaćenih metalik okvira, tapisona, svile, kože, podova od tikovine, sjajnog čelika…

Bez odgovarajuće njege, kontrole temperature i vlažnosti koja se koristi za očuvanje vrijednih umjetničkih djela, kapetan je rekao da će se Amadea "brzo pokvariti“ i da neće moći da se proda, piše "Gardijan".

„Postoji veoma, veoma ograničen broj kupaca koji mogu da priušte njeno održavanje, a kamoli njenu kupovnu cijenu“, objasnio je kapetan.

Identitet kupca sada će biti razjašnjen na američkom sudu.

Jahta je zaplijenjena tokom putovanja po južnom Pacifiku na zahtjev američkih vlasti, posljednjih nekoliko sedmica bila je u pristaništu Lautoka na Fidžiju, čekajući ishod pravnog spora.

Vrijednost Šeherezade procijenjena na 700 miliona dolara

Vrhovni sud Fidžija presudio je u utorak ujutro da bi brod mogao biti predat američkim vlastima.

Advokati koji zastupaju ruskog naftnog magnata, Eduarda Hudainatova, tvrde da je on vlasnik.

S druge strane, američki zvaničnici navode da jahta pripada jednom od najbogatijih ljudi Rusije, zlatnom tajkunu Sulejmanu Kerimovu, koji je trenutno pod sankcijama Zapada.

Slučaj je značajan jer je Amerika postavila pitanje da li se Hudainatov možda pojavljuje kao vlasnik druge, još vrednije megajahte - Šeherezade čija se vrijednost procjenjuje na 700 miliona dolara.

Ima šest paluba i dva heliodroma, a zaplijenjena je u italijanskoj Toskani na samom početku ruske invazije na Ukrajinu.

Korišten kao paravan

Izvještaji navode da Hudainatov drži jahtu preko off-shore strukturs, ali on to nije potvrdio. Italijanska policija istražuje tvrdnje da bi brod na kraju mogao da pripada čak i ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu, koji je, kao i Kerimov, na crnoj listi u Evropi i SAD.

Ukupna vrijednost obje jahte je milijardu dolara.

U sudskim dokumentima, američke vlasti su navele da činjenica da se Hudainatov "navodi kao vlasnik dvije superjahte, koje su povezane sa sankcionisanim pojedincima“ sugeriše da je bio korišten kao paravan da bi se prikrio istinski vlasnik plovila.

Prije svega zbog toga što, do prošle nedjelje, Kudainatov nije bio pod sankcijama ni u jednoj jurisdikciji.

U petak ga je, međutim, Evropska unija dodala na svoju crnu listu. Sankcionisano je sve ono što je stekao dok je vodio veliku rusku naftnu kompaniju, ali se ne pominje njegova povezanost sa jahtama.

Inače, veze 61-godišnjeg biznismena sa Putinom datiraju još od njegove prve predsjedničke kampanje, 2000. godine, kojoj je Hudainatov pomogao.

Ovaj biznismen je i bivši potpredsjednik vlade Igora Sečina, koji ga je naslijedio na mjestu šefa državnog naftnog giganta Rosnjefta 2013. godine.

Ipak, američke vlasti iako priznaju da je bogat, tvrde da ovaj Putinov prijatelj nema dovoljno novca da bi mogao da posjeduje ove dvije superjahte.

Stoga, ko je pravi vlasnik jahte, a čije ime stoji samo na papiru, ostaje nejasno.