isti advokatski tim

Po uzoru na slučaj ‘Viaduct’: Zagrebačka firma pokrenula spor težak oko 100 miliona eura zbog vjetroparka Trusina

Vlada RS, kao davalac koncesije je 2019. godine jednostrano raskinula zaključeni Ugovor o koncesiji i na taj način onemogućila izgradnju i korištenje Vjetroparka Trusina

Bosna i Hercegovina suočava se s ozbiljnim finansijskim posljedicama nakon što je Međunarodni centar za rješavanje investicionih sporova (ICSID) donio presudu kojom je država obavezana na isplatu više od 53,1 milion eura u korist tužitelja Viaduct d.o.o. Portorož. Zbog svakodnevnih kamata, dug je do danas narastao na više od 108 miliona KM, a pitanje odgovornosti za plaćanje ovog iznosa i dalje ostaje neriješeno.

Iako je sporazum sa Viaductom potpisala Vlada RS, kako stvari sada stoje dug će morati platiti država BiH, koja će onda tužiti entitet RS za nadoknadu tih sredstava.

Advokatska kuća u akciji

I dok se čeka na rasplet situacije s isplatom Viaductu, potpuno se zanemaruje činjenica da je ista advokatska kuća koja je zastupala tu slovensku kompaniju u sporu protiv BiH, sada zastupnik još jedne firme koja je pokrenula spor protiv BiH. 

Naime, Pravobranilaštvo BiH  je u svom izvještaju o radu za prošlu godinu, o tom sporu samo napisalo:
„Odnedavno se protiv BiH vodi i postupak koji se odnosi na Vjetropark Trusina. Visina spora je 102.056.122.00 eura.“

Zanimljivo je da je taj spor pokrenut nakon što je BiH izgubila spor protiv Viaducta. 

U oba slučaju isti su pravni zastupnici tužitelja protiv BiH i ta advokatska kuća je još početkom 2024. godine izvijestila da je upozorila Vijeće ministara BiH na mogućnost pokretanja arbitražnog spora vrijednog oko 102 miliona eura. 

A, u ovom najnovijem predmetu radi se o tome da je firma Kermas Energija d.o.o. sa sjedištem u Zagrebu vlasnik 97 posto udjela u privrednom društvu Eol Prvi d.o.o. sa sjedištem u Nevesinju, te je Eol 19. oktobra 2012. godine sa Vladom RS zaključio Ugovor o koncesiji za izgradnju i korištenje parka vjetrenjača na lokaciji Trusina, na području Nevesinja.

Nakon zaključenja osnovnog ugovora, ugovorne strane su zaključili i tri aneksa ugovora.

Vlada RS, kao davalac koncesije je 2019. godine jednostrano raskinula zaključeni Ugovor o koncesiji i na taj način onemogućila izgradnju i korištenje Vjetroparka Trusina.

Kako su na svojoj internetskoj stranici naveli iz advokatske kancelarije koja zastupa i Viaduct i ovu zagrebačku kompaniju, koncesionar je od samog početka svoje aktivnosti usmjerio na ostvarivanje prava na poticaj, odnosno na prodaju proizvedene električne energije po garantovanoj otkupnoj cijeni.

S tim ciljem je, navodi se dalje, predvidio i izgradnju pet proizvodnih postrojenja po 9,9 MW, kako bi svako moglo da ostvari pravo na poticaj. Međutim, Narodna skupština RS po hitnom postupku je izmijenila Zakon o obnovljivim izvorima energije kojima je ukinut poticaj, odnosno pravo na garantovanu otkupnu cijenu za električnu energiju proizvedenu iz energije vjetra, dok je Vlada RS raskinula zaključeni Ugovor o koncesiji sa obrazloženjem da nije dostavljena bankarska garancija za dobro izvršenje posla od koncesionara.

Kakva je uloga Kovačevića

Sada Kermas Energija potražuje povrat, kako tvrde, nezakonito oduzete koncesije ili isplatu novčanog iznosa od oko 102 miliona eura.

U ovom slučaju, ranije je bilo govora o mogućem sporazumu između Vlade RS i zagrebačke kompanije, međutim Pravobranilaštvo BiH u izvještaju o radu za prošlu godinu objavljenom prije nekoliko dana, o tome uopšte ne izvještava.

Ali, sigurno je da postoji opravdana bojazan da bi i u ovom slučaju Vlada RS mogla prepustiti da arbitražni spor teče kao i u slučaju Viaducta i da se u konačnici „prelomi preko leđa“ države BiH, odnosno njenog budžeta. 

Ono što je veoma interesantno je to da je prije nekoliko dana uhapšen, pa ubrzo i pušten bivši ministar energetike i rudarstva RS Željko Kovačević. Mediji u RS objavili su da je Kovačević osumnjičen zbog aneksa koje je potpisao sa firmom koja je trebala da izgradi vjetropark Trusina.

No, još zanimljivije je da je uhapšeni Kovačević, kao kadar SNSD-a bio ministar u Vladi Željke Cvijanović i sigurno je i ona morala znati za te anekse, a Cvijanović niko ništa ne spočitava.