Svijet

Pobjeda Giorgie Meloni u Italiji najbolji je scenario za Putina. Da li se Evropa mijenja?

Italija je izabrala Giorgiu Meloni, krajnje desničarsku čelnicu Braće Italije, za sljedeću premijerku, a njenu političku pobjedu vjerovatno će pozdraviti ruski predsjednik Vladimir Putin. Meloni vodi u svim izlaznim anketama i već je održala pobjednički govor.

“Italija je izabrala nas”, rekla je Meloni, prenosi Associated Press. "Nećemo izdati (zemlju) kao što nikada nismo."

Italijani su u nedjelju glasovali na svojim prvim nacionalnim izborima od 2018. i izabrali Meloni, koja je nekoć bila Putinova obožavateljica, da postane prva žena premijerka u zemlji. Rezultati su signalizirali prekretnicu za Italiju, naciju čiju je posljednju široku vladu jedinstva vodio Mario Draghi, figura iz establišmenta koja se odlučno protivila ruskoj invaziji na Ukrajinu.

Braća Italije potječu iz postfašističkih korijena, čime je Meloni postala prva političarka iz postfašističke loze koja će vladati zemljom nakon Drugog svjetskog rata. I dok se zalagala za slanje vojne pomoći Ukrajini, također je prošle godine u svojim memoarima branila Rusiju kao "dio našeg evropskog sistema vrijednosti".

"S obzirom na trenutnu političku klimu, ovo je najbolji ishod kojem se Kremlj danas može nadati", rekla je za Newsweek Eleonora Tafuro, istraživačica na Italijanskom institutu za međunarodne političke studije.

Tafuro je objasnio da Rusija već dugo gleda na Italiju kao na "jednu od najprijateljskijih zemalja usred sve neprijateljskijeg bloka", uglavnom zbog želje Italije da igra ulogu "posrednika" i da posluje s golemim dobavljačem energije.

Iako prijateljski odnos nije bio toliko očit pod Draghijem, Tafuro je rekao da bi "pobjeda Meloni mogla označiti povratak Italije kao kompromisnije zemlje u odnosu na Rusiju."

Tafuro je rekao da je ono što Meloni čini tako uvjerljivom Putinu to što se predstavila kao braniteljica "italijanskih interesa", koji su nedavno patili zahvaljujući "umoru od rata" i skokovitim cijenama energije koje su proizašle iz ruske invazije na Ukrajinu.

"Putin to vidi i smatra Meloni najboljom opcijom u okviru loših političkih odnosa s Italijom iz dva razloga", rekla je.

Iako je Meloni zauzela više centrističku poziciju u osudi invazije na Ukrajinu kao pokušaj privlačenja glasača, Melonini politički partneri — Silvio Berlusconi i Matteo Salvini — među onima su koji su bili još manje agresivni u svojim kritikama. Ako stranka Braća Italije osvoji većinu u oba doma Parlamenta s Meloni na čelu, vjerovatno će ona tražiti prilagodbu programa fonda za oporavak Evropske unije—i iskoristiti svoju javnu podršku Ukrajini da to učini.

Lawrence C. Reardon, profesor političkih nakua na Univerzitetu New Hampshire, rekao je ako Meloni ne uspije uvjeriti Bruxelles da smanji italijanske ekonomske ciljeve za kraj godine, "Putin i njegovi internetski trolovi bez sumnje će pokušati pogoršati situaciju kako bi podijeliti EU i njene ekonomske sankcije protiv Rusije", dodajući da bi Kremlj čak mogao razmotriti ponudu Meloni jeftinijih barela ruske nafte ove zime.

U isto vrijeme, Melonin najveći protivnik – italijanska Demokratska stranka – daleko je otvorenija u svom stavu protiv Moskve.

"Pobjeda Meloni ne bi bila revolucija, ali očito bi je Putin pozdravio", rekao je za Newsweek Michael Kimmage, bivši član osoblja za planiranje politike američkog državnog sekretara.

Dakle, iako Kremlj neće tražiti saveznika u Meloni, igra moći između veće stranke Braća Italije i Demokratske stranke donijet će Putinu "desničarsku koaliciju [koja] barem nudi male mogućnosti koje Kremlj ima mogli pokušati iskoristiti", rekao je Tafuro.

Putin bi pobjedu Meloni mogao protumačiti kao "dolazak očekivanog novog doba u Evropi" u kojem je podrška Ukrajini oslabljena, ali Kimmage je rekao da su izbori u drugim evropskim nacijama ono što ruski lider čeka.

Kimmage je rekao da "velika igra" za Putina "leži u Njemačkoj i Ujedinjenom Kraljevstvu". Tek ako se politički vjetrovi u tim zemljama počnu mijenjati, Putin bi mogao "imati nešto s čime bi stvarno mogao raditi, bilo da zabije klin između Evrope i Sjedinjenih Država ili da pomakne Ukrajinu prema dogovorenom rješenju pod ruskim uvjetima".

“Ali to je daleko od toga da se dogodi”, dodao je. "Čak ni trijumf Meloni u Italiji ne bi nužno signalizirao da kako ide Italija, tako ide i Evropa. To bi još uvijek moglo predstavljati izolirani događaj, a ne definitivnu liniju trenda."