U srijedu su započela iskopavanja iznad goranačke krivine, na prometnici Mostar - Goranci, na mjestu gdje se vjeruje da bi mogli biti posmrtni ostaci pripadnika Četvrtog korpusa Armije Republike Bosne i Hercegovine.
Dana 9. maja 1993. godine snage Hrvatskog vijeća obrane zauzele su zgradu 'Vranica' u kojoj je bilo smješteno zapovjedništvo Četvrtog korpusa Armije RBiH u zapadnom dijelu Mostara, te je tom prigodom zarobljeno 13 pripadnika Armije BiH, koji se od tada vode kao nestali.
U maju 2007. godine u masovnoj grobnici 'Rimski bunar', kod sela Goranci, sjeverozapadno od Mostara, pronađeni su i ekshumirani posmrtni ostaci, podsjetila je Azra Penava, predstavnica Odbora roditelja pripadnika ABiH „Vranica“ Mostar.
"2007. godine, nakon 14 godina, imali smo grobnicu u kojoj je nađeno nešto kostiju i gdje je potvrđeno da se radi o kostima pripadnika Četvrtog korpusa Armije BiH koji su 1993. godine zarobljeni, koji su bili ratni vojni zarobljenici i nisu smjeli biti ubijeni. Poslije su se neke sitne koščice pronalazile u kesicama, koje smo naknadno ukopavali, sve smo to preživjeli. Preživjeli smo i sudove koji traju 20 godina i još će trajati, mi tražimo istinu i onoga ko je ubio i sakrio kosti. Za ovo niko nije osuđen, bar ne na domaćim sudovima. Jedini koji su osuđeni pred međunarodnim sudom su Valentin Ćorić i Berislav Pušić", kazala je Penava.
Porodica nestalih nadaju se da bi kod goranačke krivine mogli pronaći nove informacije i dokaze koji bi pomogli rasvijetliti sudbinu nestalih iz zgrade „Vranice“.
"Danas provjeravamo navode i istinitost izjava da se na ovome mjestu nalazi grobnica. Uglavnom, nadležni organi su 99 posto sigurni da se ovdje radi o primarnoj grobnici i da je u interesu naći bilo što kako bi se to potvrdilo. Nadam se, kada krenu kopati, da vidimo da li je to primarna grobnica i imamo li ikakav dokaz koji bi služio u daljim procesima. Mnoge koje smo ukopali nisu kompletni, a mnogi nisu ni nađeni, mi tražimo istinu i daj bože da zemlja progovori, za svaku majku i svaku porodica koja traži kosti svojih najmilijih", poručila je Penava.
Na mjestu iskopavanja bio je i Semir Pobrić, brat ubijenog Šefka Pobrića, čiji ostaci još nisu pronađeni.
"Nadamo se da je ovo ovdje mjesto koje tražimo, prema informacijama koje imamo. Ne znamo tačno, došli smo da vidimo. Trideset i više godina čekamo na bilo kakvu vijest", kazao je Pobrić.
Na navedenoj lokaciji u toku su iskapanja bagerom, a iz Instituta za nestale osobe kazali su da će javnost biti obavještena o rezultatima iskapanja.