"Rod i mir na Balkanu: trasiranje puta naprijed" naziv je trodnevne međunarodne konferencije je počela u Sarajevu u okviru projekta UNIGEM (Univerziteti i rodno odgovorne politike). Učesnici kroz panel disusije kritički razmatraju militarističke narative o ratu i miru, analiziraju intersekcionalne oblike ugnjetavanja, te mapiraju strategije feminističkog otpora i solidarnosti.
Konferencija je okupila akademske istraživače, aktiviste i kreatore politika iz regije i šire kako bi zajednički analizirali ulogu patrijarhalnih struktura u ovjekovječavanju nasilja te istražili feminističke pristupe izgradnji pravednog i održivog mira.
"Razgovarat ćemo na koji način su ratovi na Balkanu 90-ih uticali na rodnu pravdu, na koji način patrijarhalne strukture moći i dalje perpetuiraju nasilje i u post-konfliktnim kontekstima i oblikuju našu stvarnost", kazala je u izjavi za Fenu učesnica konferencije i direktorica TPO Fondacije Sarajevo Zilka Spahić Šiljak.
Podsjetila je da je 30 godina nakon potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma, godišnjice Rezolucije UN o ženama, miru i sigurnosti, važno sagledati šta je urađeno do sada, na koji način se isprepliću pitanja roda, etniciteta, nacionalizma i izgradnje mira, te koju vrstu aktivizma i otpora su žene, ali i muškarci, pružali u ovom periodu i kakav mir su gradili, ali i koji koraci predstoje.
"Kroz ova tri dana ćemo nastojati da kroz kritički dijalog istaknemo koji su to doprinosi feminističkih i mirovnih organizacija tranzicijskoj pravdi, iscjeljenju, traumi i odgovornosti za mir", rekla je ona.
Dakle, dodala je, nalazimo se u vrlo zanimljivom periodu, sada početkom 2025. godine gdje dominiraju i dalje militaristički narativi koji najavljuju sukobe i od kojih većina građana na Balkanu osjeća anksioznost.
"Pokušat ćemo vidjeti šta to mi kao građani i građanke možemo učiniti, odnosno na koji način se možemo oduprijeti tome, kojim akcijama i na koji način govoriti protiv rata i protiv konflikta i nastaviti graditi mir", naglasila je ona.
Spahić Šiljak će govoriti o feminističkim međureligijskim pristupima izgradnji mira, na koji su način feminističke mirotvorke gradile mir i kako su sarađivale preko etničkih, religijskih i drugih linija razdvajanja, te kako su koristile religiju kao resurs u izgradnji mira, prije svega u lokalnoj zajednici, a onda i kako su doprinosile proizvodnji znanja, što je vrlo bitno.
U tom smislu, jedan od resursa da se potiče mir, a kojeg su na ovim prostorima koristile žene, su religijski resursi, monoteističkih religija - judeizma, kršćanstva, islama, jer te religije imaju potencijal za mir.
"Žene se recimo u vjerskim zajednicama suočavaju sa otporima da njihovi glasovi nisu prepoznati. Njihov religijski identitet nije dovoljno prepoznat ili nije uopće prihvatljiv u izgradnji mira. Tako da nastojimo nekako prevazilaziti taj jaz i pokušati uključiti jednu i drugu perspektivu", zaključila je Spahić Šiljak.
Učesnici će se tokom tri dana kroz panel diskusije dotaći brojnih tema, a neka od izlaganja tematski su nazvana: "Izgledi i strepnje feministicke izgradnje mira", "Nelagodno nasljedstvo antiratnih politika: hrvatske feministkinje 1990-ih i danas", "Uspon militantnog patrijarhata i feministička odgovornost za mir", "Patrijarhat kao evolutivna greška? Teorija evolucije, nasilje i uspon dominacije", "Populizam u diskursu jezičke politike u Srbiji", "Rodne dimenzije nasilja i izgradnja sistema zaštite od nasilja nad ženama u BiH" te "Komemoracija ratova kroz prizmu patrijarhata".
Organizatori skupa su TPO Fondacija u partnerstvu sa Univerzitetskim gender resursnim centrom Univerziteta u Sarajevu, Fondacijom ZATO i 19 univerziteta iz BiH, Hrvatske, Srbije i Crne Gore.