U Banjoj Luci je okončana maratonska posebna sjednica Narodne skupštine Republike Srpske, koja je počela u utorak u 17.30 sati, a završila iza tri sata poslije ponoći u srijedu, čija je glavna tema bila takozvana Informacija o urušavanju pravnog poretka u Bosni i Hercegovini.
Predstavljalo je to jedan od najvećih udara na Ustav i institucije države BiH jer se, kako je ranije objavljeno, među predloženim zaključcima o kojima će se zastupnici izjasniti tokom sjednice nalazi i onaj po kojem "NSRS zahtijeva od Predsjednika Republike Srpske (Milorad Dodik, op.a.) i direktora Službenog glasnika RS (Miloš Lukić) da se više ne odazivaju na pozive Suda BiH".
Također, NSRS bi usvajanjem zaključaka zahtijevala od "predstavnika RS iz srpskog konstitutivnog naroda u institucijama BiH da obustave odlučivanje na nivou BiH, sve dok Sud BiH i Tužilaštvo BiH ne obustave politički montirani proces protiv predsjednika RS i direktora Službenog glasnika", te "prekid evropskih integracija dok se ne uspostavi vladavina prava u BiH".
Još preksinoć, nakon što je objavljen dnevni red, ova je tačka privukla i pažnju Tužilaštva BiH, koje je odmah od predsjednika NSRS Nenada Stevandića zatražilo dostavljanje dokumentacije, zbog sumnji, između ostalog, u dogovor za činjenje krivičnog djela, napad na ustavni poredak, neizvršavanje odluke Ustavnog suda BiH, sprečavanje službenog lica u vršenju službene radnje...
U međuvremenu, neki od tih stavova, odnosno predloženih zaključaka, tokom sjednice su "ublaženi", no i dalje su "opasni" u formi u kojoj su osvojeni, a na momente su izazvali žučnu raspravu u skupštinskoj sali.
Najvažnija dešavanja na sjednici Narodne skupštine RS mogli ste pratiti na našem portalu uživo:
TOK SJEDNICE
03:30 - Time je zaključena 16. posebna sjednica Narodne skupštine RS.
03:28 - Usvojeno je ukupno 13 zaključaka po druzgoj tački dnevnog reda, među njima i onaj da zaključci stupaju na snagu danom donošenja.
03:25 - Usvojen je zaključak da NSRS konstatira da "zloupotreba Tužilaštva BiH i miješanje u rad NSRS moraju biti procesuirani". U protivnom, dodaje se, NSRS će preduzeti posebne mjere u službi zaštite Dejtonskog sporazuma.
03:22 - Usvojeno i da NSRS smatra da se Dodik i Lukić ne trebaju odazivati na pozive Suda BiH dok Dodik ne bude zdravstveno sposoban da učestvuje u postupku.
03:18 - Usvojen i zaključak da su "Sud i Tužilaštvo BiH neustavni i da se vodi montirani proces protiv predstavnika RS" te zahtijeva prekid procesa.
03:17 - Četiri zaključka su usvojena većinom glasova.
03:14 - Glasa se o Informaciji o urušavanju pravnog sistema u BiH kršenjem Dejtonskog mirovnog sporazuma i za svaki od zaključaka pojedinačno u okviru ove informacije.
03:11 - Usvojen zaključak u vezi sa "Zauzimanje stava povodom Prijedloga zakona o graničnoj kontroli BiH i Prijedloga zakona o zaštiti ličnih podataka BiH, koji su upućeni u parlamentarnu proceduru u Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH".
Zaključkom se obavezuje Vladu RS da u roku od 30 dana uputi u proceduru zakon kojim bi bila uređena procedura razmatranja pitanja o kojima odlučuje Parlamentarna skupština BiH.
Poslanici su usvojili i zaključak koji glasi: "Narodna skupština Republike Srpske zadužuje skupštinski Zakonodavni odbor da pripremi amandmane na Prijedlog zakona o zaštiti ličniih podataka BiH i izjasni se o Prijedlogu zakona o graničnoj kontroli BiH, te sve dostavi srpkim predstavnicima u Parlamentarnoj skupštini BiH".
03:10 - Neće biti završne rieči predlagača. Ukupno 13 zastupnika je obavijestilo Skupštinu da neće prisustvovati glasanju.
03:07 - Predsjedavajući Skupštine Stevandić se narogušio i proziva zastupnike koji su napustili skupštinsku salu.
Zatvara raspravu i za pet minuta najavljuje glasanje o predloženim zaključcima.
03:05 - Vukanović ne posustaje, sjednicu Skupštine NSRS je nazvao predstavom te je neke od aktera predložio i za najveće filmske nagrade.
03:00 - Pet minuta pauze u radu sjednice.
02:45 - Za Milanka Mihajlicu (PDP) nedopustivo je to što je Tužilaštvo BiH tražilo zapisnik sa jučerašnje sjednice kolegija NSRS.
No, govori i o kontradiktornostima koje sadržavaju predloženi zaključci.
02:33 - Samostalni poslanik Radislav Dončić ponavlja isto što i većina opozicije, a to je da je sve ovo organizirano zbog jednog čovjeka.
"Dosta je laži i lažnog patriotizma", poručuje Dončić.
02:25 - Pero Đurić (SDS) podsjeća da je "reprezentacija RS u institucijama BiH, u sastavu koji se ponekad mijenja, a sa istim selektorom, usvojila odluke o osnivanju i Suda i Tužilaštva BiH".
02:15 - Zagorka Grahovac, zastupnica Liste za pravdu i red - lista Nebojše Vukanovića, potvrđuje da ova stranka neće podržati zaključke.
Kaže da prosječno inteligentom čovjeku, pa ni njoj, nije jasan zaključak da se Dodik i Lukić pozivaju da ne prisustvuju suđenju na Sudu BiH.
Nije joj jasno ni da se u jednom izlaganju podržavaju evropske integracije, a onda ti isti nude zaključke koji govore nešto sasvim drugo.
02:05 - Višković i Karan su reagirali na istup Salkića, na što je uslijedila nova replika Salkića koji Karanu ponovo citira član 1 Ustava BiH.
Poručio je Salkić Viškoviću da prodaje maglu.
01:50 - Dobro jutro poslanicima poželio je i Ramiz Salkić, naglasivši da ima utisak da je povod ove sjednice jedan čovjek i njegovi problemi.
Skrenuo je pažnju ministru Karanu te mu citirao član Ustava BiH u kojem se jasno piše da postoji međunarodni kontinuitet BiH te rekao da Karan zamajava javnost svojim izjavama.
Inače, u Ustavu BiH, član 1, piše da "Republika BiH, čije je zvanično ime od sada 'Bosna i Hercegovina', nastavlja svoje pravno postojanje po međunarodnom pravu kao država, sa unutrašnjom strukturom modificiranom ovim Ustavom, i sa postojećim međunarodno priznatim granicama".
Kaže Salkić da je ova sjednica samo vid pritiska na pravosuđe.
01:40 - Višković u podužem obraćanju naglašava da u zakonima koji je usvojilo Vijeće ministara, a koji su na dnevnom redu sjednice NSRS, nema nijedan prijenos nadležnosti.
Usput optužuje Vukanovića da je izdajnik te da bi trebao biti u zatvoru da ima pravne države jer je nudio mito.
01:25 - U raspravu se uključio i premijer RS Radovan Višković, koji je ušao u polemiku s Vukanovićem.
"Neće te narod", poručio je opozicionom političaru, dodavši da je Vukanović "sve što je rekao na sjednici već ispričao federalnim medijima".
01:15 - Vukanović je u svom stilu uspio uvezati film "Ovo malo duše" s ovom maratonskom sjednicom NSRS.
Podsjetio je na 2002. i 2003. godinu te nabrojao koji su sve zastupnici iz RS glasali za usvajanje zakona o Sudu BiH, od kojih i neki iz današnje vlasti RS.
Pita se zašto bi danas stali u zaštitu Dodika, kad je on ranije "sjekao političke protivnike".
01:05 - Srđan Todorović (Socijalistička partija) okomio se na Tužilaštvo BiH, pita se "otkud im drskost" da se interesira za ovu sjednicu.
Najavio je da će njegova stranka podržati zaključke.
00:50 - Slaviša Marković (PDP) naglašava da "reprezentativaca RS u Sarajevu" nema u skupštinskoj sali u ove sitne sate, mada su upravo oni i inicirali ovu raspravu.
I on se pita zašto se ne poštuju raniji zaključci Skupštine RS te pita zašto predsjedniku RS ograničavati pravo odlaska na Sud ako on to želi i odaziva se na ročišta.
00:42 - Mazalica je donekle pojasnio šta to sadrže predloženi zaključci i tvrdi da su to ublažene kvalifikacije.
Između ostalog, kaže da smatraju da se Dodik i Lukić ne trebaju odazivati pozivima Suda BiH dok Dodik ne bude zdravstveno sposoban.
Traže i od predstavnika RS da obustave odlučivanje na nivou BiH osim kad treba spriječiti prijenos nadležnosti na državni nivo sa entitetskog.
Kaže i da se prijedlogom konstatira da pravni sistem Evropske unije ne prihvata mogućnost da neizabrani stranac donosi zakone i zbog toga pozivaju predstavnike RS u bh. institucijama da obustave odlučivanje iz domena evropskih integracija sve dok se ne uspostave uvjeti da se taj proces provodi u skladu s postulatima demokratije i vladavine prava.
00:30 - SDS-ov Ognjen Bodiroga je pola sata iza ponoći počeo pričati o bivšoj Jugoslaviji, ponudi da BiH ostane uz Srbiju u krnjoj Jugoslaviji, dogovoru Zulfikarpašić-Milošević...
Nevjerovatno!
Spominje i presuđenog ratnog zločinca Radovana Karadžića za kojeg kaže da se žrtvovao za RS.
Navodi i neke ranije odluke NSRS koje također nisu ispoštovane.
"Ako mi svake tri godine servirate iste zaključke, ne možete računati na našu podršku, ne možete me ubijediti da će se nešto promijeniti po pitanju ovih zaključaka", poručuje Bodiroga.
00:20 - Mazalica objašnjava da se u prijedlogu zaključaka navodi da "Skupština smatra da se Dodik i Lukić ne bi trebali odazivati na ročišta u Sudu BiH".
00:17 - Predsjednik NSRS Stevandić je predžožio da se rad sjednice prekine i nastavi u srijedu oko 10 ili 11 sati, ali to prihvaćeno.
Sjednica se nastavlja.
00:03 - Cvijanović tvrdi da "nismo pobunjenici" i da se "stvara pritisak da ne smijete ni misliti".
Potom objašnjava situaciju u svijetu, te da bi bilo dobro da svaki parlament u BiH raspravlja o tome šta je evropski put, "šta to nas čeka".
23:45 - Babalj se pita šta uraditi ako Dodik bude osuđen u procesu na Sudu BiH.
Podsjeća da su se mnogi smijali kad su u prošlosti smjenjivani kadrovi njegovog SDS-a i ponavlja da dolaze još teža vremena te spominje Rumuniju, Siriju, Moldaviju, čak i Srbiju.
"Još im samo trebamo mi. Ko će stati iza nas", kaže Babalj.
23:25 - Predsjednik SPS-a Goran Selak rekao je "da se predsjedniku RS Miloradu Dodiku sudi u Sudu BiH samo zato što je izvršavao ustavne i zakonske obaveze".
23:10 - Sada se obraća i predsjednica Narodnog fronta Jelena Trivić koja, ničim izazvana, podsjeća na posjetu premijera Kosova Albina Kurtija Sarajevu.
Kaže da i drugi mnogi u regionu grade identitet na mržnji prema Srbima i Srbiji.
No, sada kritizira i Dodika za kojeg kaže da je spreman povući za sobom i RS i da je to grijeh.
"Nemoj to da radiš, čovječe", kaže Trivić.
22:50 - Stevandić govori kako Dodik nije prvi kojeg "maltretira Sud BiH i da je to surova istina i da se to radi".
Kaže da u Sarajevu "ne postoji Bošnjak koji u toj atmosferi smije da oslobodi Dodika ili bilo koga drugog ko se bori za RS".
Ako nađe takvog, kaže, sve će mu pokloniti.
22:35 - Nešić ponovo govori. Kaže da je sjednicu pod budnim okom mnogi i traži da se pošale poruka "srpskog jedinstva".
No, prije toga je prozvao Stanivukovića, gradonačelnika Banje Luke, zbog sastanaka sa visokim predstavnikom u BiH Christianom Schmidtom i bivšom gradonačelnicom Sarajeva Benjaminom Karić.
22:20 - Petar Đokić, lider Socijalističke partije Republike Srpske, kaže da ne vjeruje "političkim" Bošnjacima, kad su u pitanju interesi srpskog naroda.
Kaže da nam već 29 godina stranac upravlja zemljom, i da stranci pokvare svaki dogovor.
22:06 - Informacija o urušavanju pravnog sistema BiH kršenjem Dejtonskog mirovnog sporazuma ima 25 strana. Uvodničar je bila poslanica SNSD-a Ranka Perić-Romić.
Informacija je podijeljena na „pravno nasilje visokog predstavnika BiH, antiustavno djelovanje Ustavnog suda BiH i odgovor RS na pravno nasilje“.
"Da je pravni sistem u BiH urušen, nedvosmileno dokazuje i činjenica da se protiv predsjednika RS i v.d. direktora Službenog glasnika RS, vodi sudski postupak. Tužilaštvo BiH i Sud BiH vode politički montiran proces protiv predsjednika RS, jer je vršeći svoju ustavnu nadležnost potpisao ukaz o proglašenju dva zakona koja je donijela NSRS", navodi se, između ostalog u ovom dokumentu.
U informaciji, čiji predlagači su poslanici koalicije, traži se od NSRS da zauzme stav i usvoji zaključke.
Ministar unutrašnjih poslova RS Siniša Karan dobio je riječ nakon uvodničara, a njegov govor se mahom odnosio na djelovanje visokog predstavnika i Ustavnog suda BiH.
Karan, između ostalog, tvrdi da se Ustavni sud BiH nameće kao vrhovni sud, ističući kako institucije RS neće dozvoliti „pravno nasilje“.
Spomenuo je i da se predsjedniku RS sudi iako mu je narušeno zdravstveno stanje, te da „odlazeće američka administracija pokušava preko američke ambasade u BiH da nemetne svoju volju“.
Ombudsmen za ljudska prava BiH iz reda srpskog naroda Nevenko Vranješ rekao je da su predsjedniku RS ugrožena ljudska prava u postupku suđenja, pogotovo što je pozvan nakon operativnog zahvata.
Citirao je članove Evropske konvencije o ljudskim pravima, smatrajući da u ovom postupku ima elemenata diskriminacije. Pozvao je sve političke subjekte u NSRS da donesu adekvatne zaključke, prenosi Fena.
22:00 - Lider PDP-a tvrdi da je ponovo mijenjana predložena formulacija o zaključcima vezano za Dodika, kaže da se sada traži "da ne ide na suđenje".
21:55 - Stanivuković tvrdi da je ovo jedna od sjednica na kojoj se donose zaključci koji su iznad svake partije i pojedinca.
No, upozorava da su i ranije donošeni slični zaključci, ali da ih nisu poštovali isti oni koji su ih i inicirali.
Kaže da će stav njegove partije ovisiti o tome kako će na ovu temu govoriti Cvijanović, Stevanović i premijer RS Radovan Višković.
21:45 - U jednoj od rasprava čuje se i kako su Dodiku povrijeđena ljudska prava tokom procesa na Sudu BiH.
21:30 - Karan priča da je BiH nastala udruživanje država - RS i Federacije BiH?
21:25 - Šef kluba poslanika SNSD-a Srđan Mazalica rekao je da su poslanici vladajuće većine podržali prijedlog zaključka kojim Narodna skupština obavezuje Vladu Srpske da u roku od 30 dana uputi u proceduru zakon kojim bi bila uređena procedura razmatranja pitanja o kojima odlučuje Parlamentarna skupština BiH.
"To znači da bi se o pitanjima o kojima odlučuje parlament BiH prethodno izjasnila Narodna skupština RS", rekao je Mazalica.
On je istakao da su drugi prijedlog zaključka podržali, uz vladajuću većinu, i poslanici opozicije.
"Prijedlog zaključka glasi - Narodna skupština RS zadužuje skupštinski Zakonodavni odbor da pripremi amandmane na Prijedlog zakona o zaštiti ličnih podataka BiH i izjasni se o Prijedlogu zakona o graničnoj kontroli BiH, te sve dostavi srpskim predstavnicima u parlamentu BiH", rekao je Mazalica, prenosi RTRS.
21:15 - Uvodnim izlaganjem prešlo se na drugu tačku dnevnog reda, kontrroverznu Informaciju o urušavanju pravnog poretka.
21:10 - Zaključena rasprava o prvoj tački dnevnog reda, odnosno o spomenuta dva zakona koji je usvojilo Vijeće ministara BiH.
21:05 - Babalj ponovo o teškom položaju RS.
Tvrdi da će u "evropskim zakonima biti sve više uplitanja i otimanja nadležnosti RS".
20:50 - Nastavljena je sjednica Narodne skupštine RS. "Entitetsku reprezentaciju u institucijama BiH" proziva i Đorđe Vučinić, iz Vukanovićeve Liste.
Podsjeća kako su kadrovi SNSD-a u prošlosti glasali za prenošenje nadležnosti s entitetskog na državni nivo.
20:20 - Pauza i dalje traje.
Prije toga, potpredsjednica SNSD-a Željka Cvijanović rekla je da podržava da NSRS zauzme stav o prijedlozima zakona o zaštiti ličnih podataka i zakona o Graničnoj policiji BiH.
Rekla je da sve ono "što izaziva zabrinutost srpskih poslanika u Parlamentarnoj skupštini BiH treba da se podijeli u Narodnoj skupštini RS".
19:50 - U toku je pauza koja bi trebala trajati 15 minuta.
19:45 - Nebojša Vukanović (Lista za pravdu i red) u svom stilu proziva predsjednika RS Milorada Dodika i naglašava da je sve ovo danas sazvano zbog jedne osobe.
Dobio je opomenu predsjedavajućeg.
19:30 - Milanko Mihajlica (PDP) jasno pita da li su ova dva zakona prenošenje nadležnosti ili ne.
19:15 - U odnosu na raniju verziju predloženih zaključaka u NSRS, ipak se raspravlja o blažoj.
Glavne promjene se odnose na prisustvo Dodika na ročištima na Sudu BiH.
Prema novoj verziji, NSRS zahtijeva od Dodika i Lukića da se ne odazivaju na pozive Suda BiH "sve dok Dodik ne bude zdravstveno sposoban da učestvuje u postupku".
19:00 - SNSD-ov Srđan Mazalica kaže da se u 90 posto stvari "slaže s entitetskim ministarstvima pravde i unutrašnjih poslova za spomenute zakone" ta se vidi kako su "detaljno iščitali i djelovali na predložene dokumente".
18:45 - Ministar unutrašnjih poslova RS Siniša Karan opširno govori o nadležnostima koja su obuhvaćena spomenutim zakonima koji su na dnevnom redu.
Kaže da "dosadašnji nivo usaglašenosti pokazuje da nema prijenosa nadležnosti" te da su već reagirali u nekim članovima zakona.
18:30 - Babalj se ponovo javlja i traži da čuje šta kaže struka i da se "struka mora više pitati kod izrade zakona".
"Vrijeme koje dolazi pred nas je vrlo izazovno, za nas kao narod i vrlo pažljivi moramo da budemo", rekao je Babalj.
18:20 - SNSD-ova predstavnica i članica Predsjedništva BiH Željka Cvijanović također zagovara da je "uvijek podržavala zajednički rad" bez obzira da li neko u vlasti ili u opoziciji.
18:10 - Govor je održao i Stevandić (Ujedinjena Srpska), pozivajući na jedinstvo, ali i spominjući "špijune koji su jučer dojavili Tužilaštvu da se na današnjoj sjednici sprema odluka o otcjepljenju RS".
17:59 - Nenad Nešić (DNS), inače ministar sigurnosti BiH, kaže da u zakonu o graničnoj kontroli nema prijenosa nadležnosti, da su stigle sve saglasnosti iz RS, dok u drugom ima "mnogo manjkavosti" i da je ova sjednica prilika da se o tome raspravlja.
17:52 - Za Draška Stanivukovića, predsjednika PDP-a (na sjednici se obraćaju i lideri stranaka), neprihvatljiv je bilo kakav daljnji prijenos nadležnosti s nivoa RS na nivo BiH, pominjući Zakon o zaštiti ličnih podataka.
Očekuje od Vlade RS da dobiju obrazloženje da neće biti prijenosa nadležnosti ili da naprave neophodno korake ukoliko postoji sumnja da će se to desiti.
17:50 - Za Darka Babalja (SDS) upitna je hitna procedura za ova dva zakona, kao i to da li se zadire u nadležnosti entiteta.
17:40 - Počela je rasprava po prvoj od dvije tačke dnevnog reda - zauzimanje stava o dva zakona usvojena na Vijeću ministara BiH.
To su prijedlog zakona o graničnoj kontroli BiH i prijedloga zakona o zaštiti ličnih podataka BiH, koji su upućeni u proceduru u Zastupnički dom Parlamentarne skupštine BiH.
17:30 - Počela je sjednica s pola sata zakašnjenja, Stevandić je dao na glasanje dnevni red koji je usvojen, uz primjedbu da su "suzdržani i oni koji su predložili dnevni red".