Dirljiva pisma veterana pročitana su dok su se danas održavale ceremonije u Normandiji povodom obilježavanja 80. godišnjice iskrcavanja na Dan D 6. juna 1944. godine, kada je više od 150.000 savezničkih vojnika napalo Francusku morem i zrakom kako bi istjerali snage nacističke Njemačke.
Na britanskoj ceremoniji u Ver-sur-Meru, veteranima se pljeskalo dok su ulazili na događaj kako bi zauzeli svoja mjesta koja su bila ukrašena jarko crvenim makovima.
"Želim odati počast onima koji nisu uspjeli. Neka počivaju u miru", rekao je veteran Joe Mines, riječima koje je pročitao glumac Martin Freeman.
"Imao sam 19 godina kad sam se iskrcao, ali sam još bio dječak…i nisam imao pojma o ratu i ubijanju", rekao je on. "Pokušao sam zaboraviti Dan D, ali ne mogu", rekao je veteran Kraljevske mornarice Ron Hendrey riječima koje je pročitao glumac Douglas Booth.
"Od tog dana živim 80 godina, moji prijatelji ostali pod zemljom", dodao je.
Svečanosti su prisustvovala oba veterana.
Uz rat koji bjesni u Ukrajini na evropskim granicama, ovogodišnje obilježavanje ove prekretnice u Drugom svjetskom ratu ima poseban odjek.
Godišnjica se održava u godini mnogih izbora, uključujući izbore za Evropski parlament ove sedmice i u SAD-u u novembru. Lideri bi trebali povući paralele sa Drugim svjetskim ratom i upozoriti na opasnosti izolacionizma i krajnje desnice.
Puštala se svečana muzika, a Tom Jones otpjevao je "I won't crumble with you if you fall" na ceremoniji kojoj su prisustvovali britanski kralj Charles i kraljica Camilla te francuski predsjednik Emmanuel Macron i njegova supruga Brigitte.
Charles, u punoj vojnoj odori, bio je vidno ganut dok je odavao počast onima koji su sudjelovali u iskrcavanju, ali i francuskom otporu.
"Sjećamo se lekcije koja nam dolazi iznova i iznova tokom desetljeća: slobodne nacije moraju stati zajedno kako bi se suprotstavile tiraniji", rekao je.
"Naše divljenje je vječno2, rekao je Charles, koji je govorio i na francuskom i na engleskom.
"Molimo se da se takva žrtva više nikada ne podnese", dodao je.
Nakon ceremonije, Charles, Macron i njihove supruge razgovarali su i rukovali se s veteranima i drugim gostima.
S obzirom da se broj veterana, od kojih su mnogi stariji od 100 godina, brzo smanjuje, ovo će vjerojatno biti posljednja velika ceremonija u Normandiji na kojoj im se odaje počast u njihovoj prisutnosti.
Oko 200 veterana, većinom američkih i britanskih, sudjelovat će u ceremonijama tokom dana na vjetrovitim plažama koje još uvijek nose ožiljke borbi koje su izbile na Dan D, najveću amfibijsku invaziju u historiji, u kojoj su sudjelovale hiljade savezničkih vojnika.