Novi poraz od Litvanije: Slom ‘Zmajeva’ u drugom poluvremenu

Košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine u Vilniusu protiv domaćina Litvanije u 18.30 sati je počela susret četvrtog kola kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo 2023. godine.

“Zmajevi” su u Viljnus otputovali nakon mnogo peripetija.

Prvobitno je Košarkaški savez BiH otkazao put u Litvaniju, zbog nesigurne situacije u tom dijelu Evrope, odnosno invazije Rusije na Ukrajinu.

No, nakon dodatih sigurnosnih garancija, kao i činjenice da bi otkazivanje dolaska na meč vjerovatno rezultiralo drastičnim sankcijama, bh. tim je otputovao u Litvaniju.

Čitava ova situacija je utjecala da večeras igramo u nekompletnom sastavu, sa samo deset igrača u postavi.

Selektor Vedran Bosnić računa na sljedeće igrače: Džanan Musa, Adin Vrabac, Emir Sulejmanović, Kenan Kamenjaš, Ismet Sejfić, Sani Čampara, Ajdin Penava, Aleksandar Lazić, Amar Gegić i Edin Atić.

Od istog rivala smo izgubili prije tri dana u Tuzli sa 77:78.

U odnosu na taj duel, u ekipi nema povrijedjenog kapitena Miralema Halilovića, kao ni Amara Alibegovića i Muhameda Pašalića.

Litvanci vode u grupi sa maksimalne tri pobjede, naš tim ima 2-1.

Gotova prva četvrtina u Viljnusu: “Zmajevi” na minus osam, Musa bez poena

Meč je počeo vodstvom Litvanije sa 6:0, naši centri Sulejmanović i Kamenjaš su pogadjali za 5:10 u 5. minuti.

No, ubrzo su domaći pobjegli na 16:5. Tomas Dimša imao je šest poena, dok su naši igrači pogodili samo dva od devet šuteva iz igre za sedam minuta.

Pet poena zaredom Ajdina Penave zaustavilo je nalet Litvanaca (10:18).

Nakon prve četvrtine gubili smo 12:20.

Poluvrijeme u Viljnusu: Probudili se Atić i Musa, “Zmajevi” imaju rezultat koji vraća nadu

“Trojka” Edina Atića u 12. minuti približila nas je na 17:22.

Dimša je novom “trojkom” vratio dvocifreno vodstvo (30:20) u 14. minuti.

Nakon tehničke greške selektoru Bosniću zbog prigovora, Litvanci su poveli sa 31:20.

Prvim koševima Muse smanjili smo na 24:31.

Atić nas je još jednim košem za tri poena vratio u igru (29:34), a Sulejmanović potpuno približio (31:34).

Nesportsku grešku Margirisa Normantasa iskoristili smo samo za jedan poeno Atića (32:34), no minus dva na poluvremenu probudilo je nadu u mogući trijumf, što bi u ovim okolnostima bio pravi podvig.

Slom u trećoj četvrtini: “Zmajevi” sve dalje od pobjede

Raspucani Atić još jednim dalekometnim pogotkom doveo je “Zmajeve” u vodstvo od 35:34 u 22. minuti.

Isto je učinio i Musa u narednom napadu (38:36).

Litvanci su uzvratili serijom 7:0 za prednost od 43:38.

Seriju promašaja sa obje strane prekinula je “trojka” Dimše za plus osam (48:40) Litvanaca u 28. minuti.

Promašili smo četiri napada zaredom, a tehničku grešku Ajdina Penave domaći su iskoristili za još veće vodstvo (51:40).

Kamenjaš je prekinuo nalet Litvanije (51:42). U posljednju četvrtinu ušli smo sa zaostatkom od 44:55.

Novi poraz od Litvanije: Slom “Zmajeva” u drugom poluvremenu

U odlučujući period smo ušli sa nekoliko uzastopnih promašaja iz otvorenih šuteva.

Kaznio je to Deividas Gailius “trojkom” za 58:45.

Njegovim novom “trojkom” pobjegli su domaći na plus 16 (63:47) i šest minuta prije kraja bilo je jasno da od preokreta bh. tima neće biti ništa.

Na kraju je bilo 77:56 za Litvaniju.

Najefikasniji u redovima BiH bili su Atić (12 poena), Gegić (10) i Kamenjaš (10).

Musa je imao sedam, Sulejmanović sedam, Penava pet, Vrabac četiri i Čampara jedan poen.

Kod Litvanije su prednjačili Dimša (19) i Gailius (15).

U našoj grupi F vodi Litvanija sa omjerom od 4-0, BiH ima 2-2, Bugarska 1-2 i Češka 0:3.

Češka i Bugarska su nešto kasnije večeras počeli svoj meč.

Tri prvoplasirane selekcije nakon šest kola idu u drugu fazu kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo.