Region

Počeo sastanak Vučića i Kurtija sa predstavnicima EU. Ko smije odbiti plan za Kosovo?

Počeo je trojni sastanak premijera Kosova Albina Kurtija, predsjednika Srbije Aleksandra Vučića i šefa diplomatije Europske unije Josepa Borrella i posebnog izaslanika za dijalog Miroslava Lajčaka.

Kurtija i Vučića prethodno su u odvojenim susretima primili Borell i Lajčak.

Nakon tripartitnog sastanka očekuje se izjava Borrella za medije o rezultatima, prenosi Koha Ditore.

Prethodno su se Borrell, šef za vanjsku i sigurnosnu politiku Evropske unije Josep Borrell, i izaslanik EU za dijalog Kosova i Srbije Lajčak sastali su s Vučićem.

Sastanak Borella i Lajčaka s Vučićem započeo je nakon sastanka između njih i premijera Kosova Albina Kurtija.

Sastanci u belgijskom Bruzxellesu održavaju se u okviru procesa normalizacije odnosa Kosova i Srbije.

U Bruxellesu je i specijalni izaslanik Sjedinjenih Američkih Država za zapadni Balkan Gabriel Escobar. On se prije zajedničkog sastanka trebao sastati sa stranama odvojeno.

Evropski blok današnji sastanak Kurtija i Vučića, šesti po redu, smatra najvažnijim. Ovaj put, prema izvorima u Bruxellesu, neće biti riječi o upravljanju krizom, već o novoj dinamici odnosa.

Očekuje se da će obje strane postići dogovor o prijedlogu EU, kao "temeljnom dogovoru" za normalizaciju odnosa. SAD također podržavaju ovaj prijedlog.

Iza francusko-njemačkog plan za Kosovo zapravo stoji Amerika. On podrazumijeva da Kosovo pristane na formiranje Zajednice srpskih općina (ZSO) na sjeveru Kosova.

S druge strane, Srbija bi pristala na ulazak Kosova u međunarodne asocijacije.

Dvije se države ne bi međusobno priznale službeno i u punom opsegu. Međutim, zapravo bi se priznale de facto. Formirala bi se predstavništva nalik na ambasade, prepreke u komunikaciji ljudi, roba i novca bile bi uklonjene.

Strana koja odbije prijedlog mogla bi se suočiti s negativnim posljedicama.