Ekonomija

Podatak od kojeg će se mnogi hvatati za glavu: Koliko iznosi ukupan svjetski dug

Dug cijelog svijeta na kraju prošle godine dostigao je iznos od 255 biliona dolara, što je 322 posto svjetskog BDP-a, prema novim podacima koji će zabrinuti vlade koje planiraju brz oporavak nakon pandemije koronavirusa. Riječ o ukupnom dugu koji uključuje domaćinstva, vlade, finansijski sektor i ne-finansijske korporacije.

Dakle, ukupan dug je više od tri puta veći od ukupnog ekonomskog, odnosno bruto društvenog proizvoda čovječanstva, piše BiznisInfo.

Svet je danas, na početku nove recesije, dužan 87 hiljada milijardi dolara više nego na početku finansijske krize 2008. godine, a prema podacima Globalnog monitora duga Instituta za međunarodne finansije (IIF).

Dug širom svijeta u svim sektorima porastao je za 10 biliona dolara samo u 2019. godini, a to je bilo prije nego što je COVID-19 prisilio mnoge svjetske vlade da uvedu mjere ograničenja koje su pogodile veći dio privrede.

Vijest će zabrinuti svjetske čelnike koji i dalje pružaju neviđeni finansijski podsticaj za podršku svojim privredama usljed pandemije, što vodi novom rastu duga. IIF prognozira da će se globalni teret duga “dramatično” povećati u 2020. godini.

Nivo duga mogao bi porasti na 342 posto BDP-a do kraja ove godine, pod pretpostavkom udvostručenja neto zaduživanja država i smanjenja globalnog BDP-a od 3 posto.

"Sa fiskalnim odgovorom na COVID-19 koji je u punom jeku, teret globalnog duga trebao bi se drastično povećati u 2020. godini. Izuzetna nesigurnost oko razmjera i trajanja pandemije čini procjenu izazovnom. Oštar uzlazni put u nivou duga izgleda izvjestan", rekao je direktor IIF-a Emre Tiftik.

Inače, visok nivo javnog duga može umanjiti sposobnost država da osiguraju brz ekonomski oporavak nakon pandemije.