Ured disciplinskog tužitelja danas je podnio je danas disciplinske tužbe protiv čelnih ljudi Tužilaštva BiH i Suda BiH - Gordane Tadić i Ranka Debevca.
Oni se "sumnjiče" za niz propusta i prekršaja koje su napravili tokom svoje "vladavine" pravosuđem.
Jasno je da je pravosuđe kriminalizirano, kompromitirano i stranački pokriveno. Odlazak Milana Tegeltije sa čela VSTV-a samo je mali napradak u smislu čišćenja pravosuđa od političkih i stranačkih aparatčika koji su radili sve samo ne u interesu pravde i pravičnosti.
No, na šta se konkretno odnosi tužba koju je podnio VSTV, odnosno koji se grijesi spočitavaju ovom dvojcu?
Krenimo od Gordane Tadić.
Prva tačka odnosi se na takozvani CMS. To je sistem koji bi trebao osigurati nepristrasnost, odnosno program odlučuje kojeg će tužioca zapasti koji predmet. Tadić je to, prema svjedočenjima pred Komisijom za utvrđivanje stanja u pravosuđu, radila ličmo i proizvoljno, odnosno davala predmete tužiocima koje je ona smatrala da treba. To je, prema ovim optužbama, ostavilo prostor za manipulacije i zbog toga su mnogi predmeti propali.
Druga tačka je prilično jasna. Tadić nije htjela ispoštovati nalog VSTV-a da izvrši sigurnosne provjere pojedinih tužilaca koji imaju pristup tajnim podacima. Tako su neki kompromitirani tužioci imali pristup svemu.
Treća tačka odnosi se na stan u kojem je Tadić navodno živjela u Sarajevu. Naime, ona je od Tužilaštva tražila da joj se isplati naknada za troškove smještaja za taj stan, iako je stan prodat trećem licu. Tadić je tražila nakandu troškova za period kada je stan bio već prodat. Tadić je tražila 1.500 KM.
Šta je radio Debevec?
Raport je prošle godine prvi razotkrio da Debevec ima i špansko državljanstvo, i to na drugo ime - Ranko Debevec Kaveson.
Debevec je španski pasoš koristio za putovanja u tu zemlju. a posjeduje i špansku vozačku dozvolu. Ništa od toga nije prijavio.
Druga tačka odnosi se na neprimjereni kontakt s osobama kojima se sudi u Sudu BiH.
Raport je prvi objavio fotografije Debevca i Osmana Mehmedagića Osmice, direktora OSA-e kojem se sudi u Sudu BiH.
Njih dvojica su imali privatno druženje kod dekana Stomatološkog fakulteta u Sarajevu, Muhameda Ajanovića.
Ovo ponašanje osudile su i međunarodne institucije.
Na kraju, treća tečka. Debevec ima i nekretnine u Španiji kao i otvorene bankovne račune. Ništa od toga nije prijavio kada je stupao na dužnost predsjednika Suda BiH. Kasnije je tvrdio da nije znao da to mora uraditi.
Šta slijedi?
Kontaktirali smo advokata Vladu Adamovića, bivšeg sudija u Sudu BiH. Pitali smo ga šta sad slijedi, odnosno da li će doći do suspenzije Tadić i Debevca.
"Nije nužna suspnezija. Ipak se radi o glavnim ljudima pravosuđa i tako bi se mogla stvoriti nesigurnost u pravosuđu. Oni su rukovodioci dvije glavne institucije u pravosuđu. Oni su i najviše targetirani, s obzirom na to da su na čelnim funkcijama, pa su pogledi uprti u njih. Mi ne znamo tačne sadržaje prijave, osim ovoga što je navedeno u saopćenju, a iz toga proizilazi da su sačinjene najviše na osnovu onoga o čemu je pisano. Vidjet ćemo koliko su ta djela ozbiljna kad dođe pred disciplinsku komisiju", rekao je nam je Adamović.
On objašnjava da će cijeli slučaj sad ići pred Disciplinsku komisiju koja će odlučiti da li je prijava osnovana ili ne i onda se ide u proces. Kaže da takvi procesi uobičajeno traju više mjeseci.
"Ima i drugostepena komisija. U saopćenju nisam vidio da je tražena suspenzija. Vidjet ćemo šta će se dešavati. Naravno, svako je nevin dok se to ne dokaže, ovdje je važno istaći da niko nije izuzet od odgovornosti, da se sa jednakom mjerom postupa prema glavnom tužiocu i predsjedniku Suda kao i prema tužiocima i sudijama koji to nisu. A svaka sadržina je podložna preispitivanju i ko zna šta će s tim biti kraju. Disciplinska komisija može reći da to nije prekršaj", zaključio je Adamović u izjavi za Raport.