alarmantno stanje

Pojas Gaze se suočava s nestašicom krvi

Smrtonosni izraelski napadi na Pojas Gaze ostavili su razoran uticaj na zdravstvenu infrastrukturu, posebno u sjevernom dijelu regije. Nakon 350 dana neprekidnog bombardovanja, centralna banka krvi povezana s bolnicom Al-Shifa je uništena, što je učinilo gotovo nemogućim podmirivanje hitnih potreba za krvi za ranjene i bolesne Palestince.

Uz ovu krizu, zbog široko rasprostranjene gladi koja je zahvatila region, čak i oni koji su spremni da daju krv to ne mogu učiniti zbog pothranjenosti.

Prema julskom izvještaju Ujedinjenih nacija pod nazivom Stanje sigurnosti hrane i ishrane u svijetu 2024, svaki stanovnik Pojasa Gaze pati od ozbiljne nesigurnosti hrane.

Ova kriza je najakutnija u sjevernim područjima, gdje su ljudi toliko pothranjeni da nisu u mogućnosti da daju krv.

Uništenje Al-Shifine banke krvi dovelo je do velikih nestašica, zbog čega su ranjeni i oni s hroničnim bolestima suočeni s rizikom smrti zbog nedostatka krvi.

U pokušaju da se ublaži kriza, u bolnici Sahaba u gradu Gaza osnovana je laboratorija za krv. Ovdje se prikupljaju donacije za one kojima je potrebna. Međutim, nedostatak davalaca krvi na sjeveru, gdje su mnogi potencijalni davaoci isuviše slabi zbog gladi, ostaje značajan izazov.

Rami Abu Sidu, stručnjak u novoj laboratoriji za krv, objasnio je da su nakon izraelskih vazdušnih napada i zatvoranja banke krvi bolnice Al-Shifa uspostavili ustanovu za obezbjeđivanje krvi za povrijeđene i bolesne.

“Dnevno prikupljamo između 20 i 30 jedinica krvi. Ali u poređenju sa brojem ranjenika dovedenih u bolnice u sjevernoj Gazi, kao što su indonežanska bolnica, 'Kamal Adwan' i baptistička bolnica Al-Ahli, to je vrlo mala količina“, rekao je Sidu.

Dodao je da laboratorija može pokriti samo oko 10 posto onoga što je banka krvi u Al-Shifi nekada obezbjeđivala.

“Al-Shifa je služila kao spas za pet do šest bolnica na sjeveru, obezbjeđujući krv, trombocite i plazmu“, naglasio je Sidu.

Napomenuo je da nova laboratorija radi sa minimalnom opremom i resursima.

"Nedostaje nam ključna medicinska oprema kao što su stolice za davanje krvi i frižideri za skladištenje", rekao je Sidu naglašavajući ogromne izazove s kojima se suočavaju.

Takođe je istakao uticaj široko rasprostranjene gladi na davanje krvi.

"Davaoci nam dolaze u oslabljenom stanju jer se nisu pravilno hranili. Većina njih osjeti vrtoglavicu nakon davanja krvi zbog teške pothranjenosti u sjevernoj Gazi", pojašnjava Sidu.

Hronični pacijenti, uključujući i one sa leukemijom i bolestima bubrega, hitno trebaju krv na sedmičnoj bazi.

"Donacije koje primamo ne zadovoljavaju potrebe. Trenutno imamo 100 jedinica krvi u skladištu, ali nam je potrebno najmanje 500 do 600 jedinica da pokrijemo tekuće potrebe", zaključio je Sidu.

Kršeći rezoluciju Savjeta bezbjednosti Ujedinjenih nacija koja zahtijeva hitan prekid vatre, Izrael se suočio s međunarodnom osudom usred svoje kontinuirane brutalne ofanzive na Pojas Gaze od napada palestinske grupe Hamas 7. oktobra 2023. godine.

U izraelskim napadima na Gazu od tada je ubijeno više od 41.300 Palestinaca, uglavnom žena i djece.

Izrael je optužen za genocid na Međunarodnom sudu pravde.