Apple je meta kolektivne tužbe u kojoj se tvrdi kako su jabučari prodavali narukvice za Apple Watch koje sadrže visoke nivoe PFAS-a - poznatih kao 'vječne hemikalije' - bez pravilnog informiranja kupaca o njihovoj prisutnosti ili povezanim zdravstvenim rizicima.
Vječne hemikalije taj su naziv dobile zbog toga što su ekstremno postojane u okolišu i nemoguće ih je prirodno razgraditi.
Također se mogu nakupiti u tijelu tokom vremena i povezane su s povećanim rizikom od raka, supresijom imunološkog sistema i potencijalnom štetnošću za nerođenu djecu. U toku su istraživanja kako bi se utvrdila nivoe rizika vezana uz takve hemikalije.
U tužbi su izdvojena tri kaiša za Apple Watch: Sport Band, Ocean Band i Nike Sport Band. Svaki od njih izrađen je fluoroelastomera, sintetičke gume na bazi fluorougljika poznate po otpornosti na kožna ulja i znoj.
Zajednička tužba uključuje svakoga u Sjedinjenim Državama tko je kupio neki od navedenih remena s ili bez Apple Watcha, poziva se na studiju koju su proveli naučnici Univerziteta Notre Dame prošle godine, a koja je otkrila povišene nivoe PFAS-a u nekoliko kaiševa za praćenje fitnessa i pametnih satova, uključujući neke koje je proizveo Apple.
Studija je testirala 22 različite trake i otkrila visoke koncentracije perfluoroheksanske kiseline (PFHxA), vrste PFAS-a, u nekim uzorcima.
Tužitelji tvrde kako je Apple svjestan prisutnosti PFAS-a u svojim proizvodima i njihovih potencijalnih opasnosti. Optužuju ga za kršenje kalifornijskih zakona o zaštiti potrošača, prijevaru, nemar i neopravdano bogaćenje.
Također su zatražili zaustavljanje prodaje spornih kaiševa i novčane kazne, piše Digital Trends.