prva održana u Londonu

Pokrenuta inicijativa ‘Tribunal za Gazu’: Prva sjednica održana u Londonu, druga će biti u Sarajevu

Akademici, intelektualci, zaštitnici ljudskih prava, predstavnici medija i nevladinih organizacija, okupili su se u Londonu, glavnom gradu Velike Britanije, kako bi istražili ratne zločine koje Izrael nastavlja činiti u Pojasu Gaze te pokrenuli inicijativu "Tribunal za Gazu".

Tokom dvodnevnih susreta održano je niz sastanaka na kojima je učestvovalo gotovo 100 ljudi.

U predsjedničkoj delegaciji projekta, koji se provodi pod vodstvom bivšeg specijalnog izvjestitelja Ujedinjenih naroda (UN) za Palestinu Richarda Falka, nalaze se imena kao što su Michael Lynk i Hilal Elver, bivši specijalni izvjestitelji UN-a, kao i Noura Erakat, Susan Akram, Ahmet Koroglu, John Reynolds, Diana Buttu, Cemil Aydin i Penny Green.

Među "članovima suda" su brojna važna imena iz raznih regija svijeta. Među imenima koja su također prisustvovala sastanku u Londonu su Ilan Pappe, Jeff Halper, Ussama Makdisi, Ayhan Citil, Cornell West, Avi Shlaim, Naomi Klein, Asli Bali, Mahmood Mamdani, Craig Mokhiber, Hatem Bazian, Mehmet Karli, Sami Al-Arian, Farank Barat, Hassan Jabareen, Willy Mutunga, Victor Kattan i Victoria Brittain su također učestvovali.

Prvog dana sastanka u Londonu održana je i posebna sjednica s predstavnicima palestinskih nevladinih organizacija i organizacija za ljudska prava, koje će imati važnu funkciju za sud. Nevladine organizacije koje učestvuju na ovoj sesiji uključuju Zakon za Palestinu, Palestinsku mrežu nevladinih organizacija za zaštitu okoliša, Arapsku mrežu suvereniteta hrane (APN), Pravni centar za zaštitu prava arapskih manjina u Izraelu (Adalah), palestinsku organizaciju za ljudska prava Al-Hak, BADIL, Al-Mezan Centar za ljudska prava, Addameer Prisoner Support and Human Rights Association, nevladina organizacija osnovana da traži prava palestinskih zatvorenika, i Palestinski centar za ljudska prava (PCHR).

Prvi pripremni sastanci održani u Londonu

U Londonu, gdje su održani prvi pripremni sastanci u okviru “Tribunala za Gazu“, utvrđeni su logistički procesi, uspostavljanje organizacione strukture suda i principi njegovog rada. Na sastancima su detaljno razmotrena pitanja kao što su osnovni principi rada suda, strategije izvršenja i komunikacije.

Očekuje se da će druga faza tribunala biti održana u Sarajevu, glavnom gradu Bosne i Hercegovine, u maju 2025. godine, a treća i završna faza u Istanbulu u oktobru 2025.

Na sjednici koja će se održati u Sarajevu javnosti će biti predstavljeni pripremljeni izvještaji, izjave svjedoka i nacrt deklaracije. Sastanku bi, pored pojedinaca pogođenih situacijom u Gazi, trebali prisustvovati i predstavnici civilnog društva u regionu i vještaci.

Glavna rasprava u Istanbulu u oktobru 2025.

Na glavnoj raspravi, koja je jedna od najvažnijih faza “Tribunala za Gazu“ i koja će se održati u Istanbulu u oktobru 2025. godine, odbor, koji uključuje stručnjake iz oblasti prava, kulture, politike i civilnog društva, saslušat će iskaze žrtava i svjedoka i objaviti nacrt konačne odluke. Osim toga, bit će objavljene i odluke koje sadrže posebna ovlaštenja i preporuke u skladu s najnovijim dešavanjima u vezi s procesom pred “Tribulanom za Gazu“.

“Tribunal za Gazu“ osnovan je prvenstveno da istražuje i procjenjuje navode o međunarodnim zločinima, uključujući teška kršenja ljudskih prava i genocid, koje je Izrael počinio nakon 7. oktobra 2023. godine.

Sud se ističe kao inicijativa koju su organizirali relevantni branitelji ljudskih prava, stručnjaci za međunarodno pravo i međunarodne i regionalne nevladine organizacije koje se bave kršenjem ljudskih prava u Pojasu Gaze.

Osnovan kao nezavisna inicijativa, sud ima za cilj da privuče pažnju međunarodne zajednice stavljajući na dnevni red ozbiljna kršenja ljudskih prava palestinskog naroda.

U okviru ročišta, na kojima će se članovi suda fokusirati na dimenzije humanitarne krize u Gazi, razriješit će se nedostatak odgovornosti za ratne zločine Izraela koji su u toku, te iskazi pojedinaca i nevladinih organizacija pogođenih ovim zločinima. Izraelu će se suditi u odsustvu za genocid i ratne zločine u Gazi.

Cilj mu je da sud vodi postupke potpuno transparentno, da radi nezavisno od međunarodnih krugova moći i bez ograničenja i da svoj zadatak završi u roku koji je moguće ostvariti.

“Tribunal za Gazu“ ima za cilj da obezbijedi alternativni forum za kršenja ljudskih prava kojima se međunarodne pravosudne institucije kao što su Međunarodni krivični sud (ICC) i Međunarodni sud pravde (ICJ) ne mogu baviti zbog političkih utjecaja ili je potrebno predugo da se predmeti okončaju. U tom smislu, sud nije alternativa ICC-u i ICJ-u, već ima za cilj da podrži ove institucije, sa ciljem da proizvede pravno pouzdane rezultate i podigne globalnu svijest.