Apel Vladi FBiH

Pokrenuta peticija za Izmjenu Krivičnog zakona nakon slučaja ‘Kasumović’: Moramo zaštititi djecu od zlostavljanja

Nakon što je Raport prvi objavio šokantne podatke da je glumac Moamer Kasumović bludničio nad maloljetnikom te kaznu zatvora od jedne godine otplatio za 36.500 KM, vijest je odjeknula cijelom regijom.

Udruženje "Zemlja djece u BiH" sada je pokrenula online peticiju za izmjenu i dopunu Krivičnog zakona FBiH.

"U svjetlu šokantnih informacija o osobi iz javnog života koja je osuđena za bludničenje nad maloljetnikom, pozivamo sve građane, institucije i organizacije da se pridruže našem hitnom apelu za izmjenu i dopunu Krivičnog zakona Federacije Bosne i Hercegovine. Ovaj zakon mora biti usklađen s Lanzarote konvencijom kako bismo zaštitili našu djecu od sličnih zlostavljanja", saopštili su iz Udruženja "Zemlja djece u BiH". 

Osuđeni glumac Moamer Kasumović, poznat po svojoj ulozi u popularnoj seriji, dobio je kaznu zatvora koju je, nažalost, mogao otkupiti. Ova situacija predstavlja sramotu za naš pravosudni sistem i duboko zabrinjava svaku potencijalni žrtvu. Ova nepravda mora biti ispravljena, poručili su.

"Pozivamo Vladu Federacije Bosne i Hercegovine da, bez odlaganja, konačno pristupi realizaciji Zaključka Predstavničkog doma Parlamenta FBiH, usvojenog na redovnoj sjednici od 19. februara 2020. godine, a kojim je Vladi FBiH naloženo da u roku od 90 dana u parlamentarnu proceduru uputi prijedlog teksta Zakona o izmjenama i dopunama Krivičnog Zakona FBiH, čija zakonska rješenja su usklađena sa Konvencijom Vijeća Evropi o zaštiti djece od seksualnog iskorištavanja i seksualnog zlostavljnja (Lanzarote konvencije)", kazali su iz Udruženja "Zemlja djece u BiH".

Ovo Udruženje od 2015. godine neumorno zagovara harmonizaciju zakona u ovoj oblasti. Navode da iako je nakon njihovog javnog saslušanja, Zastupnički dom Parlamenta Federacije BiH 19. februara 2020. godine donio zaključak o upućivanju prijedloga izmjena Krivičnog zakona, "do sada nije došlo do konkretnih promjena".

Radna grupa Federalnog ministarstva pravde, koja je 2022. godine radila na novim zakonskim rješenjima, odbila je prihvatiti prijedlog za ukidanje mogućnosti zamjene kazne zatvora novčanom kaznom za krivična djela protiv spolne slobode i morala, učinjena na štetu djeteta i za krivična djela protiv braka, porodice i mladeži.

"Ova opasna sudska praksa mora prestati", poručuju. 

Pozivaju sve građane da se aktivno uključe i potpišu online peticiju, koja predstavlja "naš zajednički glas, našu odlučnost da se borimo za pravdu i sigurnost djece".

Peticiju možete potpisati OVDJE.

Poručuju da Federacija BiH ne smije ostati jedini entitet koji nije uskladio svoj zakon s Lanzarote konvencijom.

Djeca zaslužuju sigurnije okruženje, a odgovornost za to leži na svima nama, posebno na vlastima koje su zadužene za njihovu zaštitu.

Bosna i Hercegovina je 2013. godine ratifikovala Lanzarote konvenciju i već 11 godina od preuzimanja obaveza iz ovog međunarodnog ugovora i niza inicijativa upućenih od strane nevladinoga sektora i Vijeća za djecu BiH nije urađeno kako bi djeci, žrtvama seksualnog nasilja bio pružen minimum zagarantovanih prava u pogledu krivičnog gonjenja počinioca ovih zločina i zaštite žrtve u toku i nakon krivičnog postupka, uključujući i pooštravanje kaznene politike za krivična djela protiv spolnog integriteta djeteta.

Navode kako se nečinjenjem izmjene zakona doprinosi:

  • da mnogi pedofili bivaju amnestirani od krivične odgovornosti zato što je za počinjeno krivično djelo nastupila zastara za krivično gonjenje;
  • da su mnoge žrtve obeshrabrene da progovore o seksualnom nasilju koje su doživljeli kao djeca jer ono nakon proteka određenog vremena nema pravnih posljedica po počinioca;
  • da pravosnažno osuđene osobe za spolno nasilje nad djecom i dalje koriste svoje pravo da se koriste institutom amnestije i pomilovanja, a da izrečenu kaznu do godine dana zamjenjuju sa novčanom kaznom;
  • da imamo najmanju dobnu granicu (do 14 godina djeteta) za inkriminizaciju djela spolnog odnošaja sa djetetom;
  • da pravosnažno osuđeni pedofili nakon odsluženja kazne mogu nesmetano da rade u obdaništima, školama, ustanovama socijalne zaštite, u sportskim i umjetničkim klubovima i na taj način imaju olakšan pristup svojoj žrtvi;
  • da se počiniocima silovanja i drugih spolnih delikata učinjenih na štetu naše djece izriču kazne zatvora u trajanju od jedne godine iz razloga postojanja instituta olakšavajućih okolnosti i neshvatljivo blage propisane kaznene politike za ova krivična djela;
  • da jedini u regionu nemamo evidenciju pedofila; … i još mnogo toga, ali ćemo za sada ovdje stati jer nam se i od ovoga već utroba prevrće …

"Udruženje 'Zemlja djece u BiH' neće stati! Pozivamo vas da se pridružite našem naporu da osiguramo bolju budućnost za našu djecu, jer oni zaslužuju više od prolaznog pravosudnog sistema koji im ne pruža adekvatnu zaštitu", zaključili su.