zaštita potrošača

Pokvaren mobilni telefon ili frižider: S novim pravilima EU nema problema

Sporazum je zasnovan na prijedlogu koji je Evropska komisija predstavila prije gotovo godinu
U Njemačkoj 1. siječnja na snagu stupa novi zakon: Evo što se sve neće moći plaćati gotovinom drži u rukama novčanik euri

Takozvano pravo na popravku za potrošače treba da se uvede na nivou EU.

Sporazum EU tiče se svih nas: Proizvođači proizvoda kao što su frižideri, usisivači i mobilni telefoni morat će da ih popravljaju ako to bude zatraženo.

Prvi put će biti uvedeno zakonsko pravo na popravku takozvane bijele tehnike - koja prvenstveno uključuje kućne aparate - i tipičnih svakodnevnih proizvoda kao što su pametni telefoni, rekao je pregovarač Evropskog parlamenta René Repasi (SPD).

U budućnosti će biti lakše i jeftinije popravljati proizvode umjesto da kupujete nove. "Ne možemo više da priuštimo da živimo u društvu za bacanje", rekao je Repasi. Evropski potrošači svake godine proizvode 35 miliona tona otpada jer se proizvodi ne popravljaju i ne zamjenjuju novom robom.

Međutim, novi zahtjevi se ne odnose na sve proizvode. Prema informacijama, dio robe kao što su slušalice i namještaj nije uključen. Precizan pravni tekst obično se objavljuje nekoliko sedmica nakon što pregovarači postignu dogovor. Parlament i države EU još moraju pristati na kompromis. U većini slučajeva ovo je samo formalnost.

Pravila su također namijenjena zaštiti okoliša. Prilikom predstavljanja projekta, Komisija je tvrdila da bi manje bačenih proizvoda značilo i manje otpada i manje korištenje resursa u proizvodnji. To bi također rezultiralo manjim emisijama stakleničkih plinova. Komisija je na osnovu svog prijedloga procijenila da će 18,5 miliona tona emisija stakleničkih gasova, 1,8 miliona tona resursa i 3 miliona tona otpada biti ušteđeno tokom 15 godina.

Predsjednica Odbora za unutrašnje tržište Evropskog parlamenta Anna Cavazzini opisala je rezultat pregovora kao napredak u zaštiti potrošača. "Popravke će postati lakše i pristupačnije garantovanjem pristupa rezervnim dijelovima po razumnoj cijeni i uputstvima za popravku proizvođača, čak i za male radionice iza ugla i majstore u njihovim garažama“, rekao je političar Zelenih.

Sporazum je zasnovan na prijedlogu koji je Evropska komisija predstavila prije gotovo godinu. Prema vlastitim saznanjima, Evropski parlament se više od deset godina zalaže za pravo na popravku. U aprilu 2022., Parlament je povećao pritisak i velikom većinom glasova izglasao da proizvodi budu dizajnirani da traju duže, da se mogu bezbjedno popraviti i da su njihovi dijelovi lako dostupni i uklonjivi.