Velika solarna oluja koja se prošle sedmice odigrala na Suncu dovela je do toga da fenomen 'Aurora Borealis' (Polarna svjetlost) bude vidljiv u velikom dijelu SAD i Evrope, gdje to nikada nije bio slučaj.
Ipak, iako su milioni ljudi na svoje društvene mreže danima postavljali slike 'Aurore' koje su snimili u svojim gradovima, ovaj fenomen bi u budućnosti mogao biti vrlo opasan za elektronske uređaje i komunikacijske sisteme.
'Starlink mreža satelita je pod velikim udarom solarne oluje, ali se i dalje drži' napisao je Elon Musk na svom profilu na Twitteru.
"Geomagnetne oluje mogu utjecati na infrastrukturu u orbiti blizu Zemlje i na površini Zemlje, potencijalno remeteći komunikaciju, elektroenergetsku mrežu, navigaciju, radio i satelitske operacije" upozorili su iz američke Agencije za zrak i okeane (NOAA).
Američki naučnici su još 2019. godine na osnovu simulacija na velikom super-računaru 'Summit', kojeg je proizveo IBM, predvidjeli 'solarni maksimum' negdje tokom 2025. godine.
'Solarni maksimum' je najveća aktivnost Sunca u određenom ciklusu ove zvijezde i do sada nije mogao sa sigurnošću biti predviđen, ali je na osnovu današnjih računalnih modela i korištenju AI algoritama moguće donekle tačno predvidjeti razdoblje u kome će ova aktivnost biti najveća.
Neki naučnici čak i upozoravaju na mogućnost novog 'Karingtonovog događaja' (eng. Carrington Event). On se dogodio početkom septembra 1859., i usred ogromne magnetne oluje na Suncu, 'Aurora Borealis' se mogla vidjeti širom naše planete u to vrijeme.
Zabilježeno je da je ovaj događaj izazvao brojna otkazivanja rada telegrafa, kao i požare na tadašnjim (malobrojnim) električnim instalacijama u SAD i Evropi. Ovaj događaj je do sada najveća magnetna oluja na Suncu ikada zabilježena, a jasno je da bi ponavljanje ovakvog ili sličnog događaja u današnje vrijeme doveo do djelomičnog ili potpunog otkazivanja rada računara, smartphonea, velikih servera koji pokreću Internet, te brojnih satelita u orbiti Zemlje.