Nakon hapšenja u Dubaiju i repatrijacije u Nizozemskoj, Ridouan Taghi našao se zatvoren u ćeliji visoke sigurnosti u najstrašnijem zatvoru u zemlji. Unatoč vlastima koje su tvrdile da su uništile utjecaj evropskog narkobosa, Taghi je nastavio vršiti utjecaj iznutra. Njegov rođak i advokatica suočili su se s hapšenjem zbog pokušaja bijega iz zatvora, a zatvorsko osoblje tražilo je da nose maske u njihovoj blizini iz straha od odmazde.
Ovosedmični razvoj događaja ukazuje na završetak dugotrajne sage: Taghi je, zajedno s dvojicom saradnika, dobio doživotni zatvor, a 14 ostalih dobilo je znatne zatvorske kazne. Taghi je osuđen za pet ubistava.
U zgradi suda poznatoj kao "The Bunker" u blizini amsterdamskog aerodroma Schipol, policija je stražarila ispred zgrade noseći pancire i balaklave, dok su nadzorni helikopteri nadgledali postupak. Sudije, također skrivenih lica, izricali su presudu. Lakoću s kojom je Taghi odlučio da nekoga treba ubiti sudije su opisale kao "šokantnu" i "nemilosrdnu". Preživjeli rođaci i žrtve bande nisu iskoristili pravo govora niti podnijeli zahtjev kao oštećena strana zbog straha po život.
Uhapšen u Dubaiju
Taghi (46), identificiran kao ključna osoba u "super-kartelu" naziva Anđeli smrti, uhapšen je u Dubaiju u decembru 2019. Prije hapšenja bio je najtraženija osoba u Nizozemskoj s rekordnom nagradom od 100.000 eura. Više od 100.000 stranica sadrži sada i njegov dosje, najsloženiji u historiji Nizozemske.
la drogue Ridouan Taghi a été condamné à une peine de prison à perpétuité aux Pays-Bas.
— Nationalisme Congolais (@tanziama) March 1, 2024
Dématrixage :
Comme d'habitude, ils vous vendent l'histoire du puissant baron de la drogue, qui a pu échappé seul á l'état pendant de longues années , et a même pu continuer à… pic.twitter.com/jgM10VHDWm
Put Taghija do centralnog lice evropskih narkokartela započeo je već na igralištu njegove škole. Porodica se preselila iz Maroka u Vianen, mali grad s nešto više od 20.000 ljudi u blizini Utrechta. Taghi je opisan kao inteligentno dijete koje je brzo učilo. Išao je u školu u obližnjem Nieuwegeinu i dilao kanabis na igralištu. Početkom devedesetih Taghi je postao dio ulične bande poznate kao Bad Boys. grupa je iskoristila svoje veze s Marokom za opskrbu nizozemske drogom. Amsterdam je polako postajao meta turista koji su pristizali iz svih krajeva Evrope privučeni slobodnoj konzumaciji džointa. Taghi je želio više od lokalnog tržišta. Uputio se u Španiju kako bi preuzeo rutu krijumčarenja hašiša iz Maroka preko porodične veze. Početkom 2000-tih južnoamerički karteli počeli su koristiti zapadnu i sjevernu Afriku kao lansirnu tačku. U 2016., kraj građanskog rata u Kolumbiji značio je da je iznenada došlo do ogromnog viška kokaina, što je učinilo luke poput Antwerpena i Rotterdama pogodnima za krijumčare droge.
Narkobiznis je cvao, a Taghi je imao jedno pravilo: ‘‘Ako progovoriš, umireš‘‘. Ebrahim Buzhu (52), suparnički šef bande poznat policiji kao ‘‘mesar‘‘, platio je metkom u glavu u izgorjelom automobilu cijenu jer je bio prvi čovjek koji je policiji spomenuo ime Ridouana Taghija prije sedam godina.
Como megajulgamento do chefe do tráfico mudou a Holanda?
— RCSantos (@Roberto83012781) February 29, 2024
Ridouan Taghi, que liderou tráfico de drogas na Holanda, é condenado à prisão perpétua ao fim de julgamento de 6 anos, marcado por 3 assassinatos. https://t.co/ZmxEVjSf4X
Tada je američka Uprava za suzbijanje droga (DEA) dala nizozemskoj policiji dokumente koji ukazuju da je Taghi bio dio jednog od najvećih svjetskih kartela koji kontrolira trećinu evropske trgovine kokainom. On je uspio izbjeći hapšenje neprestano mijenjajući svoj izgled i koristeći lažne pasoše. U Dubaiju se skrivao s ostalim krijumčarima i živio raskošnim životom vjerujući da je siguran. Njegovo izručenje 2019. otvorilo je put izručenju drugih kriminalaca uključujući Moufidea "Moufa" Bouchibija, poznatog kao "Duh", Raffaelea Imperialea, navodnog šefa italijanske mafije Camorra i Edina Gačanina.
Taghijevo suđenje kodnog naziva "Marengo", svjedočilo je dodatnom nasilju. Brat Nabila B, glavnog svjedoka, ubijen je 2018. Njegov odvjetnik, Derk Wiersum, ubijen je iz vatrenog oružja ispred svoje kuće u Amsterdamu sljedeće godine. U julu 2021. Peter R de Vries, poznati TV novinar koji je djelovao kao osoba od povjerenja Nabila B, ubijen je u centru Amsterdama dok je hodao do svog automobila iz televizijskog studija.
Pravosuđe pod policijskom zaštitom
Postupci u suđenju Marengu dodatno su zakomplicirani kada je Taghijeva braniteljica Inez Weski uhapšena pod sumnjom da pripada Taghijevoj bandi. Tvrdi se da je Weski proslijedila osjetljive informacije od Taghija vanjskim kontaktima dok je on bio u zatočeništvu. Weski tvrdnje naziva netačnima i čeka suđenja.
Taghijeva banda dobila je nadimak ‘‘Mocro Maffia‘‘ jer su njeni članovi uglavnom marokanskog porijekla. Fokus suđenja na osumnjičenike marokanskog porijekla pogoršala je antiimigracijske osjećaje u Nizozemskoj, što se odrazilo na političko okruženje. Premijer Mark Rutte tražio je dodatnu zaštitu bojeći se otmice. Geert Wildersova antimigracijska stranka dobila je najviše glasova na nedavnim parlamentarnim izborima.
Intenzitet šestogodišnjeg suđenja ostavio je trajan utjecaj na nizozemski pravosudni sistem, s advokatima, sudijama, svjedocima i tužiteljima koji su uključeni sada pod stalnom policijskom zaštitom.
I dalje postoji zabrinutost da presuda možda neće biti dovoljna da se otkloni imidž Nizozemske kao "narkodržave". Veliki narkobos Taghi je pao, ali narkobiznis evropskih kartela ostaje.